Elektrikli ArabalarVolkswagen

VW ID.3 (2021) incelemesi:

VW, markanın tarihinde yeni bir ‘üçüncü bölüm’ olarak açıkça bahsediyor ve önemini Beetle ve Golf ile aynı seviyeye yerleştiriyor VW ID.3, ikincisine eş değerdir, ancak artık herhangi bir içten yanmaya maruz kalmaz.

Bu sadece tek bir elektrikli otomobil değil, tamamı ID alt markasının bir parçası olarak pazarlanan yepyeni bir elektrikli araç ailesi, ancak bundan daha da öteye gidiyor. VW ID.3, tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan bir fabrikada karbon nötr üretim süreciyle çevresel evanjelizminin altını çiziyor.

Yazı İçeriği

Yani bu bir Golf gibi, ama bir Golf değil mi?

Evet ama VW ID.3 biraz daha geniş, biraz daha uzun ama VW’nin sektör belirleyen hatchback‘inin en son versiyonu kadar uzun değil ama temelde aynı işi yapıyor.

Garip gümüş tavan grafiklerine ve ışıklandırmalı ızgaraya sahip köşeli bir 1st Edition olsa da siyah boyalı bir tane test edildiğinde, herhangi bir sürtünmeye neden olmadan diğer yol kullanıcılarının gözlerinin yanından süzülüyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, farklı, daha parlak renkli versiyonlardaki daha fazla sürücünün dikkatini çekiyor. Turkuaz veya griye bakır detaylarla boyayın ve yoldan geçenlerin hayranlıkları daha fazla yükselmeye başlasın.

Bu, doğası gereği Golf‘ten oldukça farklı görünümlü bir arabadır. Detaylar daha şık, biraz ezilmiş bir BMW i3‘ün muhtemelen çok aero verimli profiline sahip ve zaman içinde masum seyircilerin dikkatini çekecek zarif dokunuşlar var, örneğin kilidini açtığınızda LED ışıklarının yaptığı küçük dans gibi.

İçeriye tırmandığınızda işler çok daha fütüristik bir hal alıyor, ancak tipik VW tarzında bu iyi değerlendirilmiş ve Star Trek‘ten daha fazla Apple olarak karşımıza çıkıyor, bu da onu korkutmaktan çok ilginç gösteriyor.

İç mekan gerçekten bu kadar farklı bir hareket mi?

Golf Mk8 zaten dokunmatik ekrana ağır basmış durumda. Ancak VW ID.3‘e girmek ve direksiyon kolonunu daha sonra gösterge paneline sabitlenmek yerine onunla birlikte hareket ederken hizmet veren kompakt dijital paneli keşfetmek için ayarlamak, sizi hemen bunun bilim kurgu geleceği olduğunu düşünmeye sevk eder.

Elbette diğer arabalar bu hareketli küme numarasını yaptı. Ancak bu kadar minimalist bir tarzda ve söz konusu kümeye yandaki tıknaz bir nodül olarak bağlı vites seçici ile değil. Dahası, bir Tesla gibi, VW ID.3‘ü başlatmak için hiçbir zaman fiilen hiçbir şey yapmanıza gerek kalmaz; sürücü koltuğuna oturduğunuz anda bilgi-eğlence sistemi canlanır ve alt ön camın genişliğini kaplayan yeni ID Işığı kendini aydınlatır.

Emniyet kemerini taktıktan sonra yapmanız gereken tek şey, Drive‘ı devreye sokmak için dişli çıkıntısını çevirin (muhtemelen arabayı gerçekten satın aldıysanız plastiğin biraz zayıf oturmasını görmezden gelmeye çalışın) ve neşeyle gidin. El freni yoktur, sadece park için her şeyi sizin için düzenleyen bir düğme vardır.

Gideceğiniz yere vardığınızda – muhtemelen beklediğinizden çok daha hızlı – P’ye basıp çıkarsınız. VW ID.3, koltuktan çıktığınızda kapanır ve siz uzaklaşırsınız; Tam anahtarsız paket için öksürürseniz, onu kilitlemenize bile gerek kalmaz.

Belki daha da önemlisi, VW ID.3‘ün içi ciddi şekilde geniştir. Uzun dingil mesafesi, kabin ön camı ve daha yüksek tavan çizgisi çok fazla bacak ve tavan boşluğu sağlarken, 385 litrelik bagaj, bir yerde arka aksa takılı bir elektrik motoruna sahip olmasına rağmen Golf’ün kinden beş litre daha büyük.

Oturma pozisyonu biraz yukarı kaldırılmış ve zemin de öyle – ancak bunun nedeni alttaki pil takımı olduğundan, köşelerde bunu çok fazla fark etmiyorsunuz, çünkü ağırlık merkezi aynı nedenlerden ötürü “normal” den çok daha düşük.

Beğendiniz mi?

Diğer yerlerde iç tasarım cesur ama minimaldir – kapı panellerinde ve ön panelde yumuşak dokunuşlu renkli büyük levhalar, sürücüye doğru açılan ve ikincil kontrollerin çoğunu soluyan 10 inçlik merkezi bir ekran. Yeni ama işlevsel bir görsel tiyatro parçası olarak tüm doğru duygusal düğmelere çarpıyor, ancak kalan birkaç araç içi düğmeye bastığınızda, kalite derinliği algısının bir yanılsama olduğunu görebilirsiniz.

Burada bolca gecikme var. Bu ister girişini geciktiren yazılım sorunlarıyla, isterse hırs ve uygulama arasındaki başka bir kesintiyle ilgili olsun, VW ID.3‘te düğme görevi yapan dokunmaya duyarlı yüzeyler hiçbir zaman inançla yanıt vermez. İlk seferinde kaydedilmediğini düşünerek “düğmeye” iki kez bastığınız için kendinizi yanlışlıkla işleri tekrar kapatırken bulacaksınız.

Merkezi dokunmatik ekran, neyse ki, sadece mütevazı bir miktar çözüm sağlıyor. Bu, havalandırma seçenekleri için bazı akıllı kısa yollara sahiptir ve sürücü için önemli miktarda özelleştirme sağlar. Ancak “Merhaba Kimliği” ses kontrolü, posta kodları gibi bariz şeylerden görünüşe göre bağışık olduğu için aşırı etkileyici değildir.

Bazı ergonomikleri de tuhaf. Aydınlatma paneli rahatsız edici bir şekilde uzanıyor, direksiyon simidindeki kontroller çirkinleşiyor ve öndeki arka elektrikli camlar için ayrı kontroller yok. Bunun yerine, arkadaki bir düğme, ön kontrollerin arkaları çalıştırmasına izin verir. Ve bu, çeşitli yerlerde bulunan sert plastiklerden bahsetmeye gerek bile yok.

Neyse ki, VW ID.3, sürüş deneyimiyle kaybedilen puanları geri kazanıyor.

Sürüş Deneyimi Nasıl?

Ön ve arka çıkıntılara gidip arka aksa 201 bhp’lik bir elektrik motoru bağlayarak araca 50:50 ağırlık dağılımı sağlayan ve direksiyona konsantre olmak için ön tekerlekleri serbest bırakan Volkswagen, aslında bir aile arabası olan bir şeyden beklediğinizden çok daha eğlenceli bir elektrikli araba yarattı.

0-100 km / s süresini yedi ila sekiz saniyede almak, hızlanmanın hakkını gerçekten vermiyor. Bir Tesla gibi hızlı değil, ancak ısrarlı bir itme ile anında temin edilebilen 229 lb ft’yi konuşlandırıyor.

Ayrıca, özellikle 19 inçlik tekerlekler, ancak ara sıra özellikle kötü yüzey müdahalelerine neden olan bir şey için de oldukça iyi sürüyor. 1700 kg’dan fazla ağırlık muhtemelen işleri yumuşatmaya yardımcı olur, bu daha sert virajlarda ortaya çıkan yanal kesitte hissedebileceğiniz bir ağırlıktır. Yine de burada altta yatan bir esneklik var ve uyuşukluğa rağmen, direksiyon, Heffalump statüsünün ( adil olmak gerekirse, bir EV için çok kötü olmadığını ) yalanlayan bir dokunma hafifliğiyle beceriklidir.

Bunu, herhangi bir vites kutusunun olmamasına ve şaşırtıcı derecede yetenekli hıza eklediğinizde, yalnızca bir elektrikli otomobilin sürüş deneyimini diğerininkinden farklı kılan bir sorunla karşılaşmazsınız, aynı zamanda neredeyse çok verimli bir deneyim bile yaşarsınız.

Kişisel olarak, Volkswagen‘in burada gerçekten hoş bir paket sunduğunu düşünüyorum ve şu anda elektrikli itiş gücü, çoğu VW ID.3’ün sürüş deneyimi için tamamen devrim niteliğinde olacak bir yenilik olmaya devam ediyor.

Sürüş menzili ve Pil gücü

Elektrikli araç geliştirme hızı göz önüne alındığında, VW ID.3‘ün resmi sürüş menzili söz konusu olduğunda eşdeğer rakiplerini geride bırakması kesinlikle şaşırtıcı olmayacak – ve en iyi ihtimalle Tesla Model 3‘ü karşılaştırınca için sadece arada 8 km kalıyor.

İlk başta yalnızca tek bir 201 bhp motor çıkışı sunulacak olsa da, alıcılar, şarj başına 260 mil veya 340 mil vaat ederek 58 kWh ve 77 kWh pil paketleri arasından seçim yapabilirler. Bunlar, makul ölçüde gerçekçi olması gereken WLTP rakamlarıdır.

Şimdiye kadarki testlerimiz bundan daha azını topladı: 58 kWh’lik biri, bir şarjla 305 km daha fazlasını görebileceğini asla düşünmedi ve 77 kWh versiyonu, başka bir testte 450 km’lik tahmini menziline ikna oldu. Yine de, bir kez yola çıkıldığında, ciddi şekilde sürdürülen bir arazi sürüşü bile, en ufak bir menzil kaygısı seğirmesine neden olmadı. Ayrıca, 100 kW’a kadar şarj kapasitesi ile VW ID.3, potansiyel olarak 30 dakikada 320 km menzil ekleyebilir. Muhtemelen evde sahip olacağınız duvar kutusu türünün bundan biraz daha uzun sürmesi gerekecektir, ancak bir EV sahibi olmayı düşünüyorsanız, yine de rutin olarak bir gecede şarj etmeyi düşünseniz iyi olur.

VW ID.3 Alınır mı?

Şimdi toppy 1st sürümleri yoldan çıktı, kendinize bir VW ID.3‘ü 350.000 TL’den daha düşük bir fiyata alabilirsiniz. Bu, bazı temel plastikleri ve garip ergonomiyi tamamen mazur göstermeye yetmiyor. Ancak bunu görmezden gelebilirseniz ve iç tasarım veya direksiyonun bir Lotus gibi konuşmaması konusunda olumsuz bir karmaşanız yoksa, o zaman Volkswagen ID.3 neredeyse herkese hitap edecek bir otomobildir.

Bir performans otomobili olması gerekmeyen bir şey için harika derecede hızlı, içi çok geniş ve son derece tatmin edici, sağlıklı bir şekilde son derece modern bir şekilde sürmek iyidir. Diğer bir deyişle, VW’nin ilk amaca yönelik elektrikli otomobilinde olması gereken her şey bunda mevcut.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu