Aston MartinElektrikli Arabalar

Aston Martin 2025 Yılında İlk Elektrikli Spor Arabasını Çıkartıyor

Dikkat et Ferrari. Aston Martin 2025 yılında elektrikli aracını çıkartıyor.

Aston Martin DBX‘in İngiliz otomobil üreticisinin en önemli yeni modeli olduğunu söylemek yetersiz kalıyor. Bu yılın ilk çeyreğinde Aston Martin‘in satış gelirlerinin yüzde 55’ini oluşturarak, kar marjını yüzde 150 oranın da artırdı. Aston Martin‘in Formula 1‘e dönüşü, markaya İngiltere dışında da daha fazla varlık kazandırıyor, ancak zorlu bir 2020’den sonra şirketi yeniden canlandırmak için hala yapılması gereken çok şey var. Medya ile konuşan şirket patronu Tobias Moers, Aston Martin için geçerli, gelecekteki hamlelerini açıkladı .

Project Horizon” olarak bilinen yeni büyüme planının bir parçası olarak, 2023 sonunda Aston Martin‘nin çoğu modeli elektrikli olacak. 10 adetten fazla model piyasaya sürecek. Bunlar, farklı gövde stillerini destekleyen esnek bir atmosferik tarzı mimari üzerinde bir kısmı plug-in hibrit olacak. Evet, tamamen elektrikli otomobilleri içerecek.

Tobias MoersAston Martin‘in ilk elektrikli spor otomobili 2025’te piyasaya sürülecek – aynı yıl Ferrari ilk elektrikli Şahlanan Atını serbest bırakmayı planlıyor. DBX‘in elektrikli bir versiyonunun da aynı zamanda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Aston Martin ve AMG arasında süregelen teknik ortaklığın bir parçası olarak, orta motorlu Valhalla ve Vanquish, 2019’da sunulan konseptlere güç veren V6 yerine artık AMG kaynaklı hibrit güç aktarma organlarını kullanacak. “Her ikisi de şimdi farklı ama yine de havalı görünecek ve daha iyi olacak, “dedi.

Aston Martin‘in ürün genişletmesi, bu yılın ikinci yarısında bir yol ve pist varyantı da dahil olmak üzere merakla beklenen Valkyrie hiper otomobilinin piyasaya sürülmesiyle başlayacak. Üçüncü bir varyant 2022’de piyasaya sürülecek ve üstü açılabilir olması bekleniyor. Cabrio modeli çok can yakacak gibi.

DBX’in hafif hibrit versiyonu da Eylül ayında sıralı altı motorla piyasaya sürülecek ve ardından Nisan 2022’de Lamborghini Urus‘a rakip olarak düşündükleri daha güçlü bir V8 varyantı gelecek. Bu yılın başlarında pist odaklı Vantage F1 Edition‘ın lansmanının ardından DB11 ve Vantage‘ın daha fazla çeşidini de dört gözle bekleyebiliriz.

Önümüzde ki 18 ay içinde, DB11, Vantage ve DBS Superleggera, yeni multi medya teknolojisi ve “diğer pek çok yeni şey” ile bir çok güzelleştirme gelecek.

Aston Martin’in Rolls-Royce‘a rakip lüks bir alt marka olarak Lagonda‘yı yeniden başlatma planlarından bahseden Moers, bu stratejinin “tamamen yanlış” olduğunu ve “ana markadan uzaklaştrıdığını” kabul ediyor. Bunun yerine Aston Martin, Mercedes‘in Maybach ile yaptıklarını yansıtarak mevcut modellerin daha lüks Lagonda versiyonlarını piyasaya sürecek.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu