Elektrikli ArabalarMINI

Mini Elektrik (2021) İncelemesi:

Şu an ki F56 neslinin 2014’te piyasaya sürüldüğü zaman, tamamen elektrikli bir model ürün planında bile olmasa da, şu anda kardeşleriyle birlikte inşa edilen ürün yelpazesinde sağlam bir armatür. 2021 için güncellenmiş Mini Elektrik modelini inceleyeceğiz.

Mini Elektrik

Yazı İçeriği

Mini Elektrik: pil, özellikler ve detaylar

Bu teknik olarak ilk elektrikli Mini değil. Bu en son nesil bir plug-in hibrit Countryman‘e sahiptir. BMW, 2008’de Mini E’yi denedi, ancak yalnızca 600’ü üretildi. Yenilikler çok büyüktü. Arka koltuklar kayboldu. Bagaj alanı küçüldü ve EV donanımı 350 kg ekledi.

Bu arabadan alınan dersler i3’ün geliştirilmesiyle beslendi. Ancak BMW mühendisleri bile batarya teknolojisinin ve satın alınabilirliğin şimdiye kadar ne kadar hızlı gelişeceğini tahmin etmediklerini itiraf ediyorlar. Yani i3’ün EV kalbini Mini kuzenine bağışlaması, çemberin düzgün bir şekilde tamamlanması için büyük adımdı.

Batarya paketi 93.2Ah olarak derecelendirilmiştir ve i3’lerden biraz daha küçüktür çünkü zeminin altında T şeklinde düzenlenmiştir. T’nin üst kısmı arka aks boyunca, düz kısım da döşeme panelinin omurgası boyunca uzanır.

i3 S, BMW tarafından Landshut fabrikasında üretilen güç elektroniği ve 135 kW / 181 bhp elektrik motorunu sağlar. Bu bileşenler normalde i3 S’nin arkasında bulunur. Ancak Mini Elektrik‘in kaputunun altında, mevcut üç motor montaj noktasını bile kullanan bir çerçeveye yerleştirilmişlerdir.

Arkadaki yolcuların pil üzerinde oturduklarından kalça noktalarını aynı seviyede tutmak için arka koltuktan biraz köpük çıkarıldığı için iç ambalajın da hiçbir zararı yoktur. Yakıt doldurma kapağı iki şarj noktası barındıracak şekilde dönüştürülür. Tüm bunlar, beyaz gövdede minimum değişiklik anlamına geliyor ve Mini Elektrik, Peugeot‘nun 208 ve e-208 gibi benzinli veya dizel modellerle üretim hattına tamamen entegre edilmiş. Ancak, bir Mini Elektrik‘in tam olarak en iyi paketlenmiş araba olmadığını unutmamalısınız. İç mekan ve pratiklik her zaman güçlü noktasından uzak olmuştur. Bir e-208, Corsa-E ve hatta bir Renault Zoe daha fazla alan ve bagaj alanı sunuyor.

Yani hala bir Mini gibi görünüyor …

Öyle ve bazıları için çok hoş karşılanacak; aslında, Mini’nin elde etmek istediği şey de bu. Parlak sarı trim panelleri ve üç pimli prizler şeklinde şekillendirilmiş uygun şekilde havalı ‘n’ retro alaşımlara sahip Mini Elektrik elde edebilirsiniz.

İçerisi de aynı hikayeye sahip. İçinde bir ekran bulunan klasik dairesel arkadan aydınlatmalı merkez parçası, kalın geçiş anahtarları ve markanın sağlam ancak birinci sınıf malzeme kalitesiyle bir Mini Elektrik. Birkaç değişiklik var, yani başlat düğmesi sarı, vites değiştirici ve dijital gösterge ekranındaki ayrıntılar gibi, karikatürize grafikler üzerinde garip bir buzlu parlaklık var.

Kadranlar da biraz yetersiz kalıyor. Sanal Kokpiti ile bir Audi A1‘e atlayın ve neyin gösterileceğine dair her türlü seçeneğiniz var. Benzer şekilde, Honda E ve üzerinde oynayabileceğiniz ekranların tamamı. BMW‘nin daha büyük modelleri gibi, dijital ekran da beklediğiniz / umduğunuz kadar süslü değil.

Başka yerlerde olağan üç kapılı Mini Elektrik: dar ama kullanışlı bir bagaj ( belirtildiği gibi, şarj kablolarını zeminin altında saklayabilmeniz için EV motorundan etkilenmez ) ve uzun insanlar için yapılmamış arka koltuklar.

2021 için, iç mekan yeni bir dokunmatik panelli merkezi ekran, yeni ve ısıtmalı direksiyon simidi ve uyarlanabilir seyir kontrolü gibi yeni seçeneklerle güncellendi.

Spesifikasyon seçenekleri ayrıca artık Seviye 1, 2 ve 3 süslemelerinin üstünde bir ‘Elektrik Koleksiyonu‘ süslemesi de içeriyor – sadece 300 örnekle sınırlı. Bunun için, Mini’nin yeni ‘çok tonlu’ tavanı dahil, siyah detaylar, havalı prizli tekerlekler ve iç alüminyum kaplama seçeneği de var. Ayrıca ek ücret ödemeden panoramik bir açılır tavan da ekleyebilirsiniz.

Mini Elektrik

Sürüşü Mini Cooper gibi mi?

Neredeyse. Süspansiyon, benzinli Cooper S‘ye benzer bir his verecek şekilde ayarlanmış, ancak fizik oldukça farklı. Aküye daha fazla boşluk sağlamak için benzinli Cooper S’ye kıyasla 18 mm yükseltildi, ancak ağırlık merkezi daha düşük, çünkü daha fazla kütle aşağıda yoğunlaşıyor.

Aynı zamanda, burun üzerinde benzinli bir modele benzer ağırlıkla önemli ölçüde değiştirilmiş bir ağırlık dağılımını hesaba katmak zorundadır, ancak genel kütle, batarya nedeniyle Mini Elektrik‘in 54 / 46’sına varsayılan 60 / 40 önden arkaya bölünmeden geriye doğru kaymaktadır. Yalnızca 16 ve 17 inç alaşımlar sunuluyor, çünkü görünüşe göre bir Cooper S veya JCW modelinin kurtulabileceği 18 inçlik jantlarda her şey çok sert geliyor.

Mini Elektrikli, bir Cooper S gibi hissettirecek şekilde ayarlandığından, sürüş sağlam, ancak zorlu bir JCW kadar sert değil. Bu, tüm Miniler gibi klasik olarak gergin bir kurulum, ancak 17’lerin bu arabanın ihtiyaç duyduğu kadar büyük bir tekerlek olduğu konusunda hemfikiriz.

En büyük kaybeden direksiyondur; ağır ivmelenme altında topaklı bir şekilde çeker ve düz ve dar yolda şaşırtıcı bir ölü nokta vardır. Özellikle Mini’nin modeli ne olursa olsun düzgün bir şekilde hissettiren, doğru ve keskin yönlendirme tutkusu göz önüne alındığında, bu biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Kayda değer küçük bir nokta: Seviye 1 ve Seviye 2 modelleri, Seviye 3’ün kalın, deri kaplı direksiyon simidi olmadan çalışır. Ağır direksiyon, aynı derecede tıknaz bir tekerlekle tutulması daha kolay hissediyor.

Mini Elektrik

Mini Elektrik Ne kadar hızlı?

Yeterince. Açıkçası Tesla kadar hızlı değil, ama kağıt üzerinde bir Cooper S kadar neredeyse 100 km / saat hızla ve dört saniyenin altında 0-60 km / saat kapasitesine sahip.

Büyük ölçüde yararsız olan dört sürüş modu vardır – Spor, Orta, Yeşil ve Yeşil +. Orta veya Yeşil renkte tutun. Gaz kelebeği performansında ihmal edilebilir bir fark var ve Sporda ilave direksiyon ağırlığı ( Mini Elektrik’in yukarıda bahsedilen ortalama Mini hissinden daha fazla olduğu düşünüldüğünde) gereksiz.

Menzil ve şarjdan bahsedelim …

Mini Elektrik

% 80’lik bir şarj, şu anda oldukça yaygın olan 50 kW DC hızlı şarj cihazlarında 35 dakika, çok sayıda 11,2 kW AC şarj cihazında yaklaşık iki buçuk saat ( normal bir kamuya açık şarj cihazı veya evde sahip olacağınız türde bir duvar tipi şarj cihazı ile ) veya üç pimli bir ev prizinde tam olarak şarj etmek 12 saat sürer.

Menzile gelince, Mini Elektrik, koşullara bağlı olarak tam şarjla 225 – 235 km iddia ediyor. Yolculukların yaklaşık % 95’i için tamamen makul, ancak bunu rakiplerle karşılaştırdığınızda durumu biraz sarsılıyor. Benzer bir menzil istiyorsanız, bir VW e-Up yaklaşık 60 bin TL daha ucuzdur, ancak benzer fiyatlı (ve benzer şekilde finans konusunda rekabetçi) Renault Zoe veya Peugeot e-208‘den daha iyi menzil elde edebilirsiniz.

Mini Elektrik için en büyük tehdit ise Honda E; Honda daha küçük bir menzil talep edebilirken, finansman için benzer bir fiyatla tekrar teklif edildi ve Mini’yi iç mekan wow faktörü ve kentsel manevra kabiliyeti açısından sudan çıkarıyor.

Mini Elektrik için karar

Sadece küçük bir elektrikli araba istiyorsanız, Mini Elektrik her yönden son derece rekabetçi rakiplerle kuşatılmış ve bu yüzden daha az ikna edici bir dokunuşa sahiptir. Başka bir yere bakarsanız, aynı menzili daha ucuza, benzer fiyata daha fazla menzile veya genel olarak çok daha ilginç bir arabaya sahip olabilirsiniz.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu