PorscheElektrikli ArabalarHaberler

Porsche Taycan Fiyatı ve Özellikleri

Porsche Taycan Fiyatı ve Özellikleri

Alman otomobil üreticisi Porsche’un yakında piyasaya süreceği Porsche Taycan, elektrikli otomobil dünyasına fırtına gibi geliyor! Porsche Taycan için inanılmaz fazla sayıda ön talep yapıldığı belirtiliyor. Yıllık 20.000 üretim kapasitesi bulunan firma bu kapasiteyi 30.000’e yükseltmeye çalışıyor.

Porsche Taycan Ne Zaman Çıkacak
Porsche Taycan Ne Zaman Çıkacak

Ön sipariş verenlerin büyük çoğunluğunun Tesla elektrikli araba kullanıcısı olduğu ve daha önce hiç Porsche araca sahip olmadıkları söyleniyor!

Yazı İçeriği

Taycan İsmi Türkçe!

Porsche Taycan Fiyatı - Porsche Taycan Özellikleri
Porsche Taycan Fiyatı – Porsche Taycan Özellikleri

Araç ilk olarak Mission E adı ile tanıtılmıştı, daha sonradan aracın adı Taycan olarak duyuruldu. Yapılan açıklamada aracın adı için, Türkçe olan Taycan kelimesinden ilham alındığı söylendi. Türkçe’de Taycan’ın kelime anlamı ise; genç ve güçlü at anlamına geliyor. Ayrıca genellikle erkeklere verilen bir isimdir. Bknz TDK.

“Genç ve güçlü atın ruhu”

Porsche Taycan ve Elektrikli Araba Devrimi

İçten yanmalı motora sahip olan sıradan otomobillerin yavaş yavaş papucu dama atılırken, Porsche’da bu teknoloji değişimine ayak uydurmaya çalışıyor.

Elektrikli otomobillerde genel olarak en önemli özelliklerden biri araç menzilidir bir diğeri ise ivmelenmesi. Şimdiye kadar bu özellikler Tesla firması tarafından tekelleştirildi. Elektrikli araba piyasasına yeni giriş yapan Porsche ise yeni bir terim ile geliyor; 24 saatte gidilebilen mesafe. Bu terim Porsche CEO’su Oliver Blume ile yapılan röportajda ortaya atıldı.
Elektrikli otomobillerde genellikle aracın kalkış hızına bakıp karşılaştırma yapıldığını ve sadece bu metriğe bakılmasının mantıksız olduğunu belirtti. Asıl bakılması gerekenin 24 saatte kullanıcıların araç ile gidebildiği menzilin daha önemli olduğunu da belirtti. Bakalım bu yeni terimin elektrikli otomobil endüstrisinde etkisi ne olacak, merakla bekliyoruz.

Sonuç olarak elektrikli otomobillerin kullanışlı olması herşeyin başında geliyor ve Porsche’un yeni aracı da bu özelliklere sahip. Tabii ki hızlı kalkış yapabilmesi gibi fantastik özellikleri de var; fakat Porsche, aracın hızlı şarj edilebilmesi, uzun menzile sahip olması gibi daha temel özelliklere daha fazla önem verecek.

Porsche Taycan Ne Zaman Çıkacak?

Porsche Taycan üretimine 2019 yılının sonlarında başlanacak, bu yeni elektrikli aracın 2020’de yollarda olması bekleniyor. Porsche Taycan ön siparişlerine ise çoktan başlandı.

Porsche Taycan Özellikleri

porsche-taycan-fiyati-ne-zaman-cikacak-elektrikli-araba-fiyatlari-com-6

Aracın paylaşılan özelliklerinden bazıları şöyle; Porsche Taycan’ın menzili 500 KM mesafeye sahip olacak. Hızlı şarj özelliği ile 15 dakikada %80 şarj seviyesine hızla ulaşabilecek. Elektrik motorunun gücü ise 440 kW (600 HP), iki asenkron motor ile sağlanıyor. 0-100 km/s hıza 3,5 saniyede, 100’den 200 km/s hıza ise 12 saniyeden az bir sürede ulaşabiliyor. Taycan inanılmaz özellikler ile fırtına gibi geliyor. Porsche’un hızlı şarjını destekleyecek olan 800 V destekli şarj istasyonlarının kurulumuna çoktan başlandı.

Porsche Taycan Fiyatı

Porsche Taycan Fiyatı:60.000 €
Porsche Taycan Türkiye Fiyatı (Tahmini):~400.000 TL

Taycan nasıl okunur isimli Porsche videosu:

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu