GenelHaberlerTeknik Bilgiler

Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir?

Elektrikli arabaların avantajları nelerdir? Neden elektrikli otomobil tercih etmeliyiz?

Yazı İçeriği

Elektrikli Araba Sayesinde Para Tasarrufu!

Elektrikli arabalar, benzin gibi fosil yakıtlar ile çalışmazlar sadece elektrik ile çalışırlar. Bu sayede elektrikli arabalar içten yanmalı motora sahip normal arabalardan çok daha ekonomiktir. Biliyorsunuz ülkemizde benzin zaten oldukça pahalı, benzinden tasarruf etmek ekonominize büyük katkı sağlayacaktır. Özellikle arabanızı akşam saat 22:00’dan sonra sabah 06:00’a kadar şarj ederseniz, bu saat aralığında daha az maliyetle şarj olacaktır.
Ayrıca elektrikli arabanıza neredeyse hiç bakım yapmanız gerekmez, yağ değişimi yapmak bile gerekmez! Bu sebeple bakım masrafından yırttığınız için yine masraf çıkarmayacaktır. 🙂

istanbul-trafigi-elektrikli-araba-ile-tasarruf-gorselleri
İstanbul trafiği

İstanbul’un kalabalık semtlerinden birinde oturduğunuzu varsayalım. Her gün işe kendi arabanız ile gitmeniz gerekiyor ve İstanbul trafiğinde arabanızla dur kalk yapa yapa çileli bir şekilde ilerliyorsunuz. Böyle bir senaryoda içten yanmalı motoru olan arabanız size yılda on binlerce TL zarar ettirir. Elektrikli otomobilde ise durum farklıdır. İstanbul trafiğini elektrikli arabayla belki çözemeyiz. 🙂 Ama trafikte dur kalk yapsanız da en azından arabanız çok az maliyetli olduğundan içiniz daha rahat olur, elektrikli arabaların avantajları.

Elektrikli Otomobillerin Motorları Daha Dayanıklıdır!

tesla-model-s-motoru-elektrikli-araba-ile-tasarruf-gorselleri
Elektrikli Otomobil Motoru: Tesla Model S

Elektrikli otomobillerin motorları, içten yanmalı motorlara göre daha dayanıklıdır. Elektrik motorlarında hareketli parça sayısı tektir. Elektrikli motorlarda yağ değişimi, susturucu, soğutma sistemi ve egzoz sistemi gerekmemektedir.

Doğaya Zarar Vermezsiniz

Elektrikli araba kullanarak doğaya zarar vermezsiniz. İçten yanmalı motorların yakıtları yakıldığında sera gazı salınımı yaparlar. Küresel ısınmanın ve iklim bozukluğunun en büyük sebeplerinden birisi sera gazı salınımıdır. Ayrıca egzozdan sera gazının yanı sıra diğer pek çok zararlı kimyasalın da salınımı yapılır, doğaya ve insan sağlığına oldukça zararlıdır.
Elektrikli arabaların bataryalarının üretilmesi ve elektrik üretimi sırasında doğaya zarar verildiği görülebilir; fakat bunun kısmen önlenebilmesi yenilenebilir enerji kaynakları ile mümkündür.

Devletler Elektrikli Arabaları Teşvik Ediyor

Diğer dünya ülkelerinin bazılarında elektrikli araba alacak vatandaşlara teşvikler yapılıyor. Bazı ülkelerde elektrikli otomobillerden hiçbir vergi dahi alınmıyor.
Ülkemizde ise elektrikli arabalar için önceden hiç bir şekilde MTV(Motorlu Taşıt Vergisi) alınmıyordu. Yapılan son düzenlemeler ile benzinli otomobiller için ödenen MTV’nin %25’i kadar bir vergi ödenecek, bunu teşvik olarak sayabiliriz. Diğer yandan elektrikli arabaların ÖTV’si ilk zamanlarda düşüktü, artık o kadarda düşük değil, bu konu ile ilgili CNN Türk haberi için bknz.

Elektrikli arabalar gelecektir! Umarım hepinizin elektrikli arabası olur. 🙂

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu