Haberler

Scania NXT Otonom, Elektrikli ve Modüler Taşıt Konsepti

Scania NXT Otonom Elektrikli ve Modüler Taşıt Konsepti

Scania’nın Stockholm’de gerçekleştirilen Global Toplu Taşıma Zirvesi’nde tanıttığı Scania NXT konsepti, gelecekte toplu taşıma araçlarının ve elektrikli kamyonların nasıl gözükeceğine dair ipuçlarını veriyor.

Bu elektrikli otonom araç dizaynı sadece toplu taşıma aracı olmakla kalmıyor, modüler yapısı sayesinde yük taşıyabilen araçlara da dönüştürülebiliyor. Bu yeni modüler yapı ve farklı taşıt platformları sayesinde aracın 7/24 farklı amaçlar için kullanılabilir olması sağlanmaya çalışılmış. Örneğin gündüz toplu taşıma aracı olarak kullanılan modül, gece kargo aracı olarak çalışacak şekilde değiştirilebiliyor.

Scania’nın NXT dizaynı, ufak bir platform değişikliği ile; ön ve arka tarafındaki motorlar sökülerek dakikalar içerisinde elektrikli minibüs, çöp kamyonu veya kargo aracı olarak kullanılabiliyor.

Scania NXT İle Gelen Modüler Elektrikli Araç Teknolojisi

Scania’nın NXT dizaynında ana konu olarak modülerlik öne çıkıyor. Otonom ve tam elektrikli olan aracın bahsettiğimiz gibi ön ve arka kısımlarında bulunan elektrik motorları ufak bir müdahaleyle çıkartılabiliyor. Çıkartılan motorlar bir başka araç kasasına yerleştirilip araç bir çöp kamyonuna ya da kargo aracına dönüştürülebiliyor.

Scania NXT Otonom Elektrikli Modüler Araç Konsepti
Scania NXT Otonom Elektrikli Modüler Araç Konsepti

Scania NXT Özellikleri

  • Araç için kullanılan tüm platformlar 8 metre uzunluğuna sahip.
  • Her platformun 162 kWh kapasiteli bataryası bulunuyor.
  • NXT’nin 245 kilometreye kadar menzili var.
  • Araç toplam ağırlık olarak 8 tona ulaşıyor.

Aracın 20 metrekarelik çatısının, yenilebilir enerjiden faydalanabilmek için solar panellerle kaplanması planlanıyor. Bu solar paneller sayesinde 3 kW’ye yakın ek güç sağlanabileceği söyleniyor.

Scania NXT Otonom Elektrikli Minibüs Konsepti
Scania NXT Otonom Elektrikli Minibüs Konsepti

Araca gücünü veren bataryalar ise araç için hazırlanan platformların alt tabanında bulunuyor. Yani platform değiştirildiğinde aracın bataryası da değişiyor. Scania’nın NXT teknik proje yöneticisi Normalde aracın çatısına ya da motor kısmına bataryaların yerleştirildiğini söylüyor. “Biz aracın tabanına yerleştirip aracın ağırlık merkezini sağlamaya çalıştık” diye ekliyor.

Aracın ön tekerleri ile birlikte arka tekerleri de aynı yönde “yengeç dönüşü” yapabiliyor. Bu sayede araç şehir içinde daha kıvrak bir şekilde kullanılabilir olacak.

2030 Yılı İçin Tasarlandı

NXT’nin gelecekte şehir içi ulaştırma sorunlarına pratik bir çözüm olması için üretilecek. Ayrıca Scania’ya göre bu konsept geleceğin vizyonunu yansıtıyor.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İşte geleceğimiz için böyle füturistik tasarımlara ihtiyacımız var… Çok hoşuma gitti bu konsept 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu