Elektrikli KamyonlarVolvo

Elektrikli Kamyon Volvo VNR Electric 3 Aralık 2020’de Satışa Sunuluyor

Elektrikli Kamyon Volvo VNR Electric önümüzdeki ay ABD’de satışa çıkacak.

Tesla Cybertruck‘ı ilgilendiren tüm tartışmalarla birlikte, Tesla’nın aynı zamanda elektrikli hafif bir kamyon da yaptığını unutmayalım. 2017’de Roadster ile birlikte piyasaya çıkışından bu yana Tesla, gelişimi konusunda sıkı bir tutum sergiliyor. Sayısız gecikmeden sonra Tesla Semi‘nin 2021’de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak Tesla, tamamen elektrikli bir hafif kamyon üreten tek otomobil üreticisi değil. Önümüzdeki yıl Volvo, Avrupa’da sattığı her ağır ticari kamyonunun tamamen elektrikli versiyonlarını sunacak.

Volvo Trucks şu anda “Avrupa’da bölgesel ulaşım ve kentsel inşaat operasyonları” için kullanılacak olan Volvo FH, Volvo FM ve Volvo FMX ağır ticari kamyonlarının elektrikli versiyonlarını test ediyor.

Bu kamyonlar 44 tona kadar brüt kombinasyon ağırlığına sahip olacak. Pil yapılandırmasına bağlı olarak menzil 186 mile kadar çıkabilecek.

Volvo Başkanı Roger Alm, “Ağır ticari tipi elektrikli kamyonların sayısını hızla artırarak, müşterilerimize ve nakliye alıcılarına, hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olmak istiyoruz. Sektörümüzü sürdürülebilir bir geleceğe doğru yönlendirmeye kararlıyız” dedi.

Volvo Trucks, 2019 yılından bu yana, başta Avrupa’da olmak üzere şehir içi dağıtım ve atık operasyonları için tasarlanan Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric kamyonlarını da üretiyor. ABD’de, Volvo VNR Electric bölgesel nakliye kamyonunun satışları 3 Aralık 2020’de başlayacak, yani Tesla Semi‘den önce satışa sunulacak.

Roger Alm, “Şasimiz, kullanılan aktarma organlarından bağımsız olacak şekilde tasarlandı. Müşterilerimiz, aynı modelden bir kaç Volvo kamyon satın almayı seçebilir. Tek fark, bazılarının elektrikli, diğerlerinin ise benzin veya dizel olması,” dedi. “Sürücü ortamı, güvenilirlik ve güvenlik gibi ürün özellikleriyle ilgili olarak, tüm araçlarımız aynı yüksek standartları karşılıyor. Sürücüler araçlarına aşina olmalı ve kullanılan yakıttan bağımsız olarak onları güvenli ve verimli bir şekilde kullanabilmelidir.”

Volvo ileriye dönük olarak, bu on yılda daha uzun menzillere ve pilli elektrikli ve yakıt hücreli güç aktarma organlarına sahip zorlu ve ağır uzun yol operasyonları için tasarlanmış elektrikli araçları piyasaya sürmeyi planlıyor. Volvo‘nun hidrojenle çalışan elektrikli kamyonları, bu on yılın ikinci yarısında satışa sunulacak. Ancak İsveçli otomobil üreticisinin nihai hedefi, 2040 yılına kadar tüm model yelpazesini fosilsiz hale getirmek.

Volvo’nun yeni elektrikli kamyonlarının satışları, 2022’de seri üretim başlamadan önce önümüzdeki yıl başlayacak.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu