BMW

Elektrikli 2022 BMW iX SUV

Eskiden BMW iNext olarak bilinen elektrikli SUV, Şimdi Elektrikli 2022 BMW iX SUV olarak yollara çıkıyor.

BMW‘nin fütürist ‘i’ alt markası, hayatına biraz yumuşak bir başlangıç yaptı. BMW İ3 gerçek bir elektrikli araç iken, BMW i8 spor otomobili iyi görünümüyle şaşkına çeviren, ancak direksiyonun arkasından sonrası biraz donuk kalan bir plug-in hibritti. Bununla birlikte, yeni nesil BMW “i” araçları devrim niteliğinde olacak. X3 SUV‘un elektrikli bir versiyonu olan BMW iX3‘ü ve BMW i4 elektrikli sedanı daha önce görmüştük. Şimdi, ailenin en yeni üyesiyle tanışma zamanı. Resmi olarak ilk görseli BMW iNext konseptiyle aynı. BMW‘nin yeni amiral gemisi olan SUV‘nin üretilecek olan modelini BMW iX olarak adlandırılacak.

Alman otomobil üreticisinin #NEXTGen çevrim içi etkinliğiyle açıklandı. Söylentilere göre isim değişikliğinin onayını aldık. Daha önce tahmin edildiği gibi, iX, markanın yeni elektrikli amiral gemisi olarak hizmet verecek olan X5 boyutunda bir elektrikli crossover. En azından söylentilere göre iX7 SUV gelene kadar.

Elektrikli 2022 BMW iX SUV

İX, üreticinin en son Karbon Kafes yapısı kullanılarak üretilmişti. Karbon fiber takviyeli plastiği (CFRP), yüksek düzeyde esneme sertliği ve ağırlık azaltımı için bir alüminyum uzay çerçevesi ile birleştirdi. Kaputunun altında ne olduğuna gelince, BMW‘nin beşinci nesil eDrive teknolojisi, iki motor ve bir yüksek voltajlı pilden oluşan 496 beygir gücünde bir “güç ünitesi” içeriyor.

İX‘in EPA sertifikalı menzil derecesi 300 milden fazla iken 0-100 km / saat hız 5 saniyeden az sürüyor. Referans olarak, bir Tesla Model X 371 mil gidebiliyor. Yeni şarj teknolojisi, iX‘in 200 kW’a kadar şarj etmesini sağlayarak 40 dakikanın altında % 10-80’lik bir şarjın tamamlanmasını sağlıyor. 10 dakikalık hızlı şarjdan sonra 75 mil menzil sağlıyor. 11 kW’lık bir Wallbox ile, 11 saatin altında tam şarj imkanı veriyor.

Tasarım açısından, elektrikli platform, iX‘in benzersiz oranları korumasını sağladı. Uzunluk ve genişlik olarak BMW X5 boyutunda olmasına rağmen, tavan çizgisi bir BMW X6‘nın ki kadar alçak. Bununla birlikte, tekerlekler 118.1 inçlik bir dingil mesafesinin her iki ucunda bulunan bir BMW X7‘de bulacağınız gibi 20 inç. Seçenekler arasında, sürtünmeyi azaltan ve gelenekselden % 15 daha az ağırlığa sahip 21 ve 22 inç lik Performans lastikleri bulunuyor. Menzili 9 mil kadar artırmak için güzel bir tercih olmuş. Tasarım olarak tam bir BMW. Ancak önceki “i” modellerinden biraz daha farklı. Her yüzey, kesilmiş kenarlar ve kapı yüzeyinden hiç çıkıntı oluşturmayacak şekilde entegre kapı kolları ile verimlilik göz önünde bulundurularak tasarlanmış.

BMW, gövdenin yalnızca 0,25 Cd’lik sınıfının en iyi sürtünme katsayısına sahip olduğunu iddia ediyor. BMW İX ayrıca, yeni ince LED matris farlar ve arka lambalar ile marka için yeni nesil bir tasarım sergiliyor. Seri üretim bir BMW‘de şimdiye kadar ki en ince olanı. Çerçevesiz pencereler ve çerçevesiz bir bagaj kapağı, tasarımın diğer öne çıkan özellikleri.

İç mekan, tamamen elektrikli bir platformun sağladığı ferahlığı, rahat koltuklar ve minimalist tasarım detayları ile BMW‘nin “tekerlekler üzerinde bir çatı” hissi olarak tanımladığı iç mekanlara yeni bir yaklaşımla birleştiriyor. Klima kontrol havalandırma delikleri gibi detaylar, gösterge panelinin kıvrımlarına entegre edilirken, tek bir kavisli panoramik ekran, hem multi medya hem de kontrol paneli, gösterge panelinin ortasından direksiyon simidinin arkasına kadar uzanıyor.

BMW‘nin salon benzeri bir ambiyansa sahip olduğunu iddia ettiği yeni geliştirilmiş koltuklarda BMW iX’in kabininde beş kişi oturabiliyor. Tamamen elektrikli mimari, zeminin ortasından aşağıya doğru uzanan orta konsol olmaksızın yolculara muazzam miktarda alan sağlarken, panoramik cam tavan bir başka ferahlık unsuru olarak detaylandırılmış.

İX aynı zamanda BMW için teknolojik bir amiral gemisi. Bu nedenle bilgisayar sistemleri önceki modellerin veri hacminin 20 katını işleyecek şekilde güncellemiş. Ek olarak, iX, 5G özellikli ilk BMW modeli. Otomatik sürüş ve park etme işlevi dahil olmak üzere bir dizi otonom sürüş yeteneği verilmiş. Diğer standart özellikler arasında 2,5 bölgeli otomatik klima kontrolü, yukarıda belirtilen kavisli ekran ve bir baş üstü ekran ünitesi bulunur. Cam tavan, güneşi engellemek için elektrokromik gölgeleme yoluyla karartılabiliyor. Standart 12 hoparlörlü kurulum, mevcut 18 hoparlörlü Harman Kardon Surround Ses Sistemi veya tercihli olarak audiophile için 1,615 watt çıkışa sahip 30 hoparlörlü Bowers & Wilkins sistemi dahil olmak üzere bir dizi ses seçeneği mevcut.

BMW iX‘in üretimi gelecek yıl başlıyor, ancak ABD’ye ancak 2022’nin başlarında ulaşacak. Türkiye ise ne zaman geleceği ve fiyatının ne olacağı hakkında kesin bir bilgi yok.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu