Elektrikli KamyonlarMercedes

Elektrikli Mercedes Sprinter, Ford E-Transit ile Kapışacak

Mercedes, aslında Elektrikli Mercedes Sprinter satmayı planlamıyordu.

Geçtiğimiz ay Ford, E-Transit minibüsünü ilk ticari elektrikli aracı olarak tanıttı. 45.000 $ ‘dan daha düşük bir fiyattan başlayan Ford E-Transit minibüs, özel bir elektrikli şasede üretiliyor. Bir şarjla 126 mil ( 202 KM ) yol kat etmesini sağlayan 57 kWh’lik bir bataryaya sahip ve elektrik motoru da tahmini olarak 266 hp ve 317 lb-ft güç üretiyor.

Ford, Almanya’dan gelen sert bir rekabetle karşı karşıya kalabilir. Çünkü Mercedes, popüler Sprinter Cargo Van‘ın elektrikli bir versiyonu olan eSprinter‘ı ABD’de piyasaya sürmeyi düşünüyor. Mercedes hali hazırda elektrikli minibüsü Avrupa’da satıyor. Ancak Automotive News‘e göre Mercedes elektrikli aracını 2023’ün 3. çeyreğinde ABD pazarında satmayı planladığını söyledi.

Bu, E-Transit‘in 2021’in sonlarında ABD sokaklarında teslimatları taşımaya başlayacağı için Ford‘un avantajlı bir başlangıç yapacağı anlamına geliyor. Başlangıçta, Mercedes, elektrikli minibüs 2018’de Avrupa için piyasaya sürüldüğünde ABD’de eSprinter‘ı satmayı planlamıyordu.

Maksimum 93 mil ( 150 km ) menzili ile, eSprinter‘ın menzili E-Transit‘in gerisinde kaldı. Mercedes, ABD pazarı için homologasyonun yüksek maliyetli çıkarabileceğini düşünmedi. Ancak e-ticaret satışları artmaya devam ederken ve üreticiler için emisyonları azaltma baskısı artarken, elektrikli araçlara olan talep hızla artıyor.

Amazon, ısmarlama bir elektrikli dağıtım minibüsü yapmak için Rivian ile güçlerini birleştiriyor. Şimdiden 100.000 adetlik bir sipariş verdi. General Motors ayrıca işletme sahipleri için bir elektrikli minibüs geliştiriyor. Guidehouse Insights‘taki endüstri analistlerine göre, elektrikli ticari kamyonet satışlarının yıllık 56.000 satıştan 2030 yılına kadar yaklaşık 623.000’e yükselmesi bekleniyor. Bu neden ile Mercedes‘in talepten yararlanmak istemesi şaşırtıcı değil.

Avrupa eSprinter 41 veya 55 kWh pil paketiyle sunulurken, ABD sürümünün menzili önemli ölçüde artırmak için daha büyük bir 120 kWh pil paketlemesi bekleniyor. Bu da ona E-Transit’e göre büyük bir avantaj sağlayacak. Standart olarak, Avrupa eSprinter, 112 hp ve 221 lb-ft üreten bir elektrik motoruna sahip. ancak ABD sürümünün güç artışı sağlayıp sağlamayacağı bilinmemektedir. Peki Türkiye yollarında bu araçı görebilecek miyiz sorusunu sorduğunuzu duyar gibi. Bu konu ile ilgili henüz bir detay yok. Bu yüzden fiyatı da henüz belli değil. Sanırım yine uzaktan izleyip takip etmeye devam edeceyiz. Umarım yakın zamanda Türkiye yollarında da bu araçlardan bol bol görürüz.

Yazılarımıza yorum yapmayı ve abone olmayı unutmayın.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu