CitroenElektrikli Arabalar

Citroen Ami (2021) incelemesi

Otomobil dünyasının özellikle şehirler için biraz orijinal düşünceye ihtiyacı olduğunda, Citroen Ami gerçekten yenilikçi olan ‘yeni bir kentsel mobilite çözümünü’ duyurdu. Dünyanın bir defalık en cesur otomobil üreticisi yine cesur hale geliyor.

Yeni Citroen Ami, kompaktlık, manevra kabiliyeti, düşük maliyet ve kullanım kolaylığı için yeni standartlar belirleyen küçük, elektrikle çalışan iki koltuklu bir şehir “arabasıdır”. Fransa’da, 14 yaşın üzerindeki herkes tarafından lisanssız sürülebilir (çoğu diğer Avrupa ülkesinde ise 16).

Citroen Ami

Citroen Ami’nin detaylarından bahsedelim

Sadece 2,41 metre uzunluğunda, dünyanın en iyi paketlenmiş küçük arabası olan eski ( dört koltuklu ) Issigonis Mini‘nin yaklaşık dörtte üçü uzunluğundadır.

Citroen Ami sadece 150 mm veya altı inçten daha az, tandem koltuklu Renault Twizy‘den daha geniş ve bir Volkswagen Up‘tan 250 mm daha dar. Ayak izi Fiesta‘nın yarısının çok altında. 485 kg ile, 600 kg’dan fazla ama temel Fiesta‘dan daha hafiftir. Pratik şehir içi ulaşım için çok önemli olan dönüş çapı sadece 7,2 metredir.

Yani bu çok küçük, çok hafif ve çok ucuz iki koltuklu bir araba, kesinlikle bir araba değil. Bu, modern araba çarpışma testlerini geçmesine gerek olmadığı anlamına gelir. Yani hava yastığı yok, buruşma bölgesi yok ve elektronik güvenlik yardımcısı yok. Çarpışmada Up kadar güvenli olmayabilir, ancak bir bisiklet veya scooter‘dan çok daha güvenlidir.

Citroen Ami

Boyanmamış plastik panellerin tutturulduğu basit bir kaynaklı çelik uzay kafes bulunuyor. Üretim maliyetlerinden tasarruf etmek için ön ve arka paneller aynıdır. Kapılar bile aynı. Sol veya sürücü kapısı arkaya menteşelidir, otomobilin tersi Rolls-Royce gibi. Yolcu kapısı önden menteşelidir. Maliyetten tasarruf etmek için Amis, Fas’taki bir PSA fabrikasında üretiliyor.

Elektrik gücü, ön tekerlekleri güç veren 8 bhp’lik bir motordan gelir. Bu huit chevaux Citroën, zeminde küçük bir 5.5 kWh lityum iyon pil kullanıyor. Küçük bir pil, daha küçük bir üretim karbon ayak izi anlamına gelir, Citroen Ami‘nin eko kimlik bilgilerinin bir başka yıldızı. Yine de burada 43 millik mükemmel bir menzil sağlayacak kadar güçlü.

Önden arkaya özdeş, kendine özgü ve neşeli görünen küçük bir şey. Sadece tavanın ve camın şekli ve ışıkların rengiyle (ön için beyaz, arka için kırmızı) hangi yöne gittiğini anlayabilirsiniz. İki yüzü olan bir araba aslında. Aynı zamanda ambar normundan daha yüksek. Bu, şehir içi kullanım için mükemmel olan yükseltilmiş bir sürüş pozisyonu sağlar. Bu ayrıca diğer arabalar veya kamyonetler tarafından korkutulmadığınız veya zorbalığa maruz kalmadığınız anlamına da gelir. Büyük cam panoramik tavan güneş ışığında sizi yıkarken harika bir şekilde havadar ve aydınlık ortam yaratır.

Büyük cam, yüksek sele ve alçak bir kemer hattı sayesinde görüş olağanüstüdür. Bu, çoğu modern otomobil alıcısına sunulan bir başka önemli kalite. Dört köşeyi de görmek çok kolay. Arabayı park etmek ise çocuk oyuncağıdır.

İçi geniştir, iki uzun insan için yeterince büyüktür. Kabin minimalist ve sorun değil. Bir saç kurutma makinesi gibi ses çıkaran basit bir tek hızlı fan ve buğulanmayı önlemek ve kış testi günümüzde kabini tolere edilebilir şekilde rahat tutmak için bir ısıtıcısı var. Dikiz aynası yoktur. Bunun yerine yan aynaları kullanın. İyi iş görüyorlar. Koltuklar, popo ve sırt için yastıkları olan basit plastik kabuklardır.

Pratik kauçuk paspaslar ayağın altında, arkasında küçük bir eşya saklama alanı ( bagajsız olsa da ) ve ön tarafta eşyalarınız için bir tepsi ve küçük bir dijital ekran bulunan derin bir gösterge paneli buluyoruz. Tek enstrümantasyon hızı, elektrikli menzili ve toplam kilometreyi ölçer.

Citroen Ami

Gösterge panelindeki bir yuva, akıllı telefonunuzu yerleştirmenize olanak tanır ve şarj için bir bağlantı noktası ve canlı verileri Citroen Ami‘ye akıllı telefon uygulamanız ile bağlanmak için bir dongle vardır.

Pencereler 2CV tarzında kanatlarla açılır. Bu, büyük kapıların pencereleri barındırmasına gerek olmadığı için kabin alanını serbest bırakır. Ami ile ilgili bir ipucu 2CV’den daha fazlası var: minimalizmi, hafifliği, eğlencesi.

Citroen Ami’yi Sürmek

Eski moda bir anahtar, bir düğmeye basarak açtığınız büyük plastik kaplı kapıların kilidini açar. Başka bir anahtar kontağı çevirir. Vites seçici, sürücü koltuğunun yanında bulunan basit bir düğme panelidir – D, N veya R -.

Hızlanma yeterince hızlıdır ve hiçbir araba bunun kadar en yüksek hıza ulaşamaz. Dikkat edin, bu sadece 12 km / saat olduğu için uzun sürmemelidir. Ami’yi sürerken insan kendisini iyi hissediyor.

Önlem olarak, Ami’yi evdeki prizi kullanarak şarj edebilirsiniz. Bu EV’de, farklı fişleri ve farklı ağları ile hızlı şarj komplikasyonu yoktur. Bu yüzden tam şarj üç saat sürer.

Tek bir şarjla gerçekten tam 70 km yol kat edeceğini düşünüyorum, bu da onu menzil vaadini yerine getiren tek elektrikli araç yapıyor.

Citroen Ami

Citroen Ami trafiğe ayak uydurmakta hiçbir sorun yaşamaz. Sadece 65 km/saat çift yönlü taşıt yolunda yavaş hissedersiniz. Ama sorun değil. Kasabada ki zamanın yüzde 90’ı için 45 km hız yeterlidir. En yüksek hızda kaybettiklerinizi manevra kabiliyetinde kazanırsınız, tıkanıklığı keserek. Boşlukları sıkıştırabilirsiniz ve diğer sürücüler neşeyle trafiği filtrelemenize izin verir.

Sürüş sağlam, yavaş ama hassas. Darlığı, hafifliği ve her köşedeki tekerlek duruşu, onu sürüş için çok hassas bir otomobil haline getirerek eğlenceye katkıda bulunuyor. 40 km / saatin çok üzerinde, gürültülü oluyor, e-motoru yüksek devirlerde elektrikli bir yiyecek mikseri gibi çalıyor.

Citroen Ami Alınır mı?

Citroen Ami

Başlangıçta, her yerde olması yolculuk sürelerini ve bizi hızlı bir şekilde şehir içinde taşımamıza yardımcı oldu.

Citroën bir zamanlar diğer otomobil şirketlerinden daha zengin yenilikler yaptı. Yeni süspansiyonlara, yeni yönlendirme ve frenleme yollarına, yeni aerodinamik çözümlere ve hatta yeni bir motora öncülük etti. Yine de ana akım motor endüstrisi her ilerlemeyi görmezden geldi. Ne yazık ki çoğu müşteri de öyle. Belki hepsi Citroën‘i tekrar görmezden gelecektir. Fakat bu sefer belki de öyle olmayacak.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu