AudiElektrikli Arabalar

Audi e-Tron GT (2021) incelemesi

Bunun Porsche Taycan‘dan çok farklı bir otomobil olduğunu anlamak için Audi e-Tron GT‘nin direksiyonunun arkasında sadece 6 veya 8 km geçirmeniz yeterli. Porsche ve Audi tarafından ortaklaşa geliştirilen tamamen elektrikli J1 platformunu paylaşmasına rağmen, Audi‘nin yeni tamamen elektrikli amiral gemisi, Stuttgart‘taki elektrikli ikizinden daha çok yanmalı motorlu S7 stepibling ile ortak noktalara sahip görünüyor.
Ingolstadt‘ın gelişmekte olan Audi e-Tron GT otomobil serisinin tacında ki mücevher, Porsche‘nin ev ödevinin doğrudan bir kopyası ve yapıştırılması değildir.

Yazı İçeriği

Audi e-Tron GT hakkında bazı temel ayrıntılar

Yeni e-Tron GT‘nin iki çeşidi vardır: normal veya RS. Standart e-Tron GT quattro, Taycan 4S ile aynı 469 bhp güç aktarma organını kullanıyor ve otomobilin 523 bhp güçlendirme modunu tamamen devreye sokarken 4,1 saniyede 0-100 km yapabiliyor. Ancak Audi‘nin performansı Porsche‘ninki gibi dipsiz hizmetlere ulaşmıyor, ne de bir Tesla gibi değil. Bunun yerine, Audi e-Tron GT‘nin gücü ilericidir, torku sabittir – ve Audi‘yi anın da elde etmek yerine zahmetsizce hız biriktirir.
Aynısı büyük ölçüde üzerinde oturan daha sıcak RS modeli için de geçerlidir; Boost modunda 590 bg ve 637 bhp ile kağıt üzerinde Taycan Turbo ile benzer performansa sahiptir. Ancak daha az agresif bir şekilde sunar. Yine de standart quattro arabamız, RS’nin 450 ile 475 km arasında daha iyi iddia edilen menzile sahip.

Kokpit Porsche değil – ve aynı zamanda Audi de değil. Porsche Taycan, orta konsoldan aşağı doğru eğimli bir dikey panel ile süper geniş kavisli bir gösterge ekranına ve eşit derecede geniş merkezi dokunmatik ekrana sahip. GT’nin iç mekanı ise çok daha çekingen; dijital enstrümanlar, yeterince boyutlandırılmış merkezi ekran ve … çok az şey. Klima kontrolleri için fiziksel kumanda donanımı ve orta konsoldan çıkıntı yapan küçük bir nodül sürüş değiştirici görevi görür ve A6’dan itibaren Audi’lerde görülen çok sayıda lüks hissi kontrol eder.

Hepsi çok sevimli, ama bu kadar sade olmasına biraz şaşırdık – ihtiyacınız olan her şey biraz cılız bir şekilde. Örneğin, e-Tron SUV gibi dijital matris ışıklar veya ikinci multi medya ekranı yok. Sanki Audi’nin bu vesileyle sahneyi Porsche ile paylaşması nedeniyle kısa bir kısıtlama gerekiyormuş gibi. Yine de bu bir şikayet değil.

Kapalı orta konsol bölmesi biraz küçüktür ve düzgün bir şekilde kalın bir akıllı telefonunuz varsa, yan tarafına takılan kablosuz şarj cihazı kullanılamaz. Arka bacak mesafesi yetişkinler için iyidir ve baş mesafesi de tamamdır. Bu arada bagaj, hatchback değil, sedan benzeri bir şekle sahip ve kullanımınızı sınırlıyor.

Bununla birlikte, ön koltuklar son derece destekleyici oldukları için özellikle dikkate değer. Ayrıca J1 platformunun uzmanlığını da gösterirler – alçak bir sürüş pozisyonu. Bol miktarda ayarlama ile bu EV’de koltuğunuzu farklı şekillere getirebilirsiniz. Bu, uzun bir yolculuk için harika bir deneyim sunar.

Uzun yolculuklardan bahsetmişken…

Bu Audi e-Tron GT modelinin adında bir spor arabadan çok daha fazlası var yani GT var. Audi e-Tron GT‘de otoyollarda eşit derecede sessiz; Dinamik modda bile, Audi‘nin uyarlanabilir süspansiyonu genişleme bağlantılarındaki tümsekleri emdi ve bunları doğrudan sürücü koltuğuna göndermemeyi seçti. Arabamız 21 inçlik devasa tekerlekler üzerindeydi, ancak yol yüzeyi çok kötü olsa bile sürüş esnek ve pürüzsüzdü.

Audi e-Tron GT‘nin virajlarda bir Taycan kadar uyanık hissettirmiyor, bu yüzden gövde yalpalaması ve dalış, tungsten karbür kaplı çelik frenlere bastığınızda içeri sızar. Bir köşenin çıkışında quattro‘nun güç rezervlerini boşaltın ve ayrıca Audi’nin dört tekerlekten çekiş sistemi sizi yolun aşağısına indirirken kaputun biraz yana doğru sallanmasını da sağlayacaksınız. Taycan sizi daha sıkı sürmeye zorladığı yerlerde, Audi sizden profesyonel olmanızı ister.

Audi e-Tron GT sürmek eğlenceli mi?

Kesinlikle olabilir. Hızlanma yumuşak ve kırbaç etkisine göre daha ilerici olsa da, yine de oldukça bağımlılık yapıyor. Audi ayrıca, tüm modlarda aktif olan, ancak Dinamik’te geliştirilmiş olan, yine bir Taycan’a benzer şekilde sahte bir motor sesi de çıkardı.
Düzenli olarak çalıştırdığınızda e-motorların dayanıklılığını sağlamak için tasarlanan arka akstaki iki vitesli şanzımanı bile hissedebilirsiniz. Şanzıman çarklarını değiştirirken hızlanma çalışmasının ortasında bir enerji var ve farklı bir performanslı EV’de başka türlü elde edemeyeceğiniz deneyime katkıda bulunuyor.

Biraz sakin davrandığınız zaman, sürüş sırasında bile menzilin arttığını görmek her zaman tatmin edicidir. Varsayılan olarak, Verimlilik ve Konfor modları, gazı kaldırdığınızda rejeneratif frenleme yapmadan seyretmenize izin verir, ancak tekerleğe monteli kanatlarla biraz ekleyebilirsiniz. Ve araba döner kavşakları tanıyacak kadar akıllıdır, öndeki araca ne zaman yaklaştığınızı veya yolda bir eğim olsa bile – tüm bu küçük ayrıntılar siz yoldayken arabanın serbestçe ilerlemesine izin vermeye değer.

Audi e-Tron GT Alınır mı?

Ingolstadt, gerçek GT performansına cesurca odaklanarak, e-Tron GT‘yi heyecan verici olmayan bir modelden Audi yelpazesine yeni ve büyüleyici bir ilaveye çevirdi.
Standart e-Tron quattro, muhtemelen ikisinden daha çekici olanıdır; kağıt üzerinde daha uzun menzile ve daha düşük fiyata sahip ve bir EV motorunun getirdiği doğal avantajlarla bir GT’den isteyeceğiniz tüm konforu ekliyor.

En üst seviyedeki RS daha karışık görünüyor. Daha sportif ama daha yumuşak olma teklifinde, kazanılamaz bir uzlaşmaya dayanıyor ve kendisini bazı olumsuz karşılaştırmalara açık bırakıyor. Audi’nin quattro’nun kafası karışmış RS’yi bire bir satacağına inanmasının bir nedeni var.
E-Tron GT quattro ile Audi, eski zemini örtmek için yeni teknolojiyi kullandı ve bize göre şimdiye kadar yaptığı en ikna edici EV modeli.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu