TOGG Yerli OtomobilElektrikli ArabalarGenelHaberler

TOGG Yerli Otomobil Detay Ve Özellikleri

Yazı İçeriği

TOGG Yerli Otomobil Detay Ve Özellikleri

Geçtiğimiz Cuma öğleden sonra Kocaeli’nde gerçekletirilen lansmanla görücüye çıkan ve fikrî mülkiyet haklarının bütün tamamı TOGG‘a (Türkiye’nin Otomobili Teşebbüs Grubu) firmasına ait olan yerli araç yerli medyada olduğu kadar  uluslar arası medyada da epey ses getirdi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın deneme sürüşünü gerçekleştirdiği tam elektrikli yerli otomobille alakalı TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, 2020’nin sonlarına doğru marka ve ambleme değin nihai hükmü vereceklerini belirtti. 13 sene süresince 22 milyar lira bütçe ile tasarılanan elektrikli otomobilin fabrikasının kurulacağı yer de belirlenmiş oldu: Bursa. Yılda 175 bin tane araç üretmesi amaçlanan fabrika 2021 seneninde bitirecek ve ilk araç banttan 2022 seneninde inecek.

TOGG Yerli Otomobil jantlar
TOGG Yerli Otomobil Detay Ve Özellikleri

5 değişik model 2030’a kadar görücüye çıkacak

TOGG Yerli Otomobil modelleri

TOGG markasına ilişkin ilk modelin planımı ikonik Ferrari ve Alfa Romeo model tasarımlarıyla malum İtalyan dizayn stüdyosu Pininfarina doğrulusunda yapılmış. Anadolu kültüründen esinlenen dizayn çizgilerine ev sahipliği yapmış arabanın ön ızgara ve jantlarında lale figürüne rastlayabilmek mümkün.
SUV, sedan, c-hatchback, b-SUV ve b-MPV olmak suretiyle 5 değişik tasarımı olan modellerin 2030’a kadar peyder pey müşterilerin beğenisine sunulması hedefleniyor.

TOGG Yerli Otomobil kokpit

Teknik özellikleri gayet iyi

200 ve 400 beygir olmak suretiyle iki değişik seçenekle görücüye çıkması beklenilen arabanın 0’dan 100 km/s’ye çıkış süresi 4.8 saniye sürecek. Daha az beygirli olan sürümde bu zaman 7.6 saniyeye sürecek.  En yüksek mesafe ise 300 ila 500 km arasında değişecek.

TOGG Yerli Otomobil dikiz ayna

4G ve 5G bağlantıyı destekleyeceği belirti edilen vasıta, TOGG doğrulusunda “Yaşayan tek ekosistem” ve “Yürüyen bilgisayar” şeklinde niteleniyor. Ki bu tarif da hiç haksız sayılmaz doğrusu.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu