Elektrikli ArabalarHaberlerHybrid ArabalarNawa Racer

Elektrikli Ultrakapasitör ile fark oluşturan motosiklet tasarımı

Elektrikli Ultrakapasitör motosiklet tasarımı

Elektrikli motosiklet sektöründe son dönemde karşımıza çıkan en uçuk sistemlerden birisini gözler önüne seren Nawa Racer, geleceği gösteriyor. Son dönemde çoğu elektrikli motosikletin haberini yapıyoruz. Defalarca kez çoğu birbirinden değişik model karşımıza çıkıyor. İşte bunları en yenisi ve en iddalısı olan Nawa Racer, bir teknoloji gösterisi için hazırlanmış.

Buna karşın fütüristik bir tasarımda bulunduran model, farkını diye tanımladığımız gibi tasarımdan çok alt yapıyla koyuyor. Zira bu modelde alanın geleceğini değiştirecek bir hibrit düzenek kullanılıyor.

 Ultrakapasitör ile fark oluşturan elektrikli motosiklet tasarımı
Elektrikli Ultrakapasitör

Modelin görebileceğiniz emeliyle ana bedeni iki parçadan oluşuyor. Burada üst bölümde bir ultrakapasitör yer alıyor. Söylendiği kadarıyla ultrakapasitörler anlık olarak şarj / deşarj edilebiliyor ve bunu milyonlarca sefer tekrarlayabiliyor.

Ultrakapasitörün “uçuk düzeyde güç çıkışı” dilenen yerler ve “anlık şarj” için en iyi efor depolama birimi bulunduğu aktarılıyor. 

Fakat düşük efor yoğunlu / kapasitesi ve zaman içinde yaşanan efor kayıpları nedeni ile ultrakapasitörlerin vasıtalar için ana güç kaynağı olarak kullanılamadığı aktarılıyor. İşte burada Nawa Racer‘ın hibrit yapısı öne çıkıyor.

Konsept modelin üstündeki ultrakapasitörün hemen altında bulunan standart bir lityum pil paketi de yer alıyor. Böylece vasıtada 9-kWh lityum pil ile 0,1-kWh Nawa imzalı ultrakapasitör bir araya geliyor. Bu hibrit yapı vasıtası ile elektrikli motosiklet modelinin fren yapıldığı vakit meydana gelen enerjinin devasa bölümünü anlık olarak geriye kazandığı ve bunu ultrakapasitör ile derhal kullanmak mümkün duruma getirebildiği aktarılıyor.

 Ultrakapasitör ile fark oluşturan elektrikli motosiklet tasarımı
Ultrakapasitör ile fark oluşturan elektrikli motosiklet tasarımı

Böylece ultrakapasitörün anlık performansı ile lityum pil paketinin yüksek efor kapasitesi birleşerek, “ultimate” elektrikli motosiklet oluşturulmuş oluyor. Izah edilem bilgilere göre 99 beygir güç gösteren motosiklet, 0’dan 100 km/s sürate 3 saniye altında çıkabiliyor.

Ultrakapasitörün gücünün etkeni ile menzilinin tam 300 km düzeyine kadar çıktığı izah eden ve bu hususta da şaşırtan model, toplam 150 kg ağırlığında yer alıyor.

Belki bir gün Türkiye yollarında ansızın karşımıza çıkar. Neden olmasın.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu