TOGG Yerli OtomobilGenel

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak 27 Aralık’ta tanıtılan ve Türkiye’de devasa büyük bir yankı uyandıran yerli araç konusunda yazı dizimizin son aşaması ile karşınızdayız. Bu gün ki konumuz ise yerli otomobilin fiyatı ve satış fiyatı. Bilindiği üzere 27 Aralık’ta gerçekleşen etkinlikte otomobilin satış maliyeti veyahut fiyatı ile ilgili net bir detay verilmedi. 
Fakat araç yerli olduğu için bütün sosyal medya mecralarında maliyet üstüne birçok geyik dönmeye başladı. Genel beklenti ise fiyatın bugünkü koşullarıyla 150.000 TL civarında olması yönünde. Ama bunun bir hayalden öte olmadığını peşinen söyleyebiliriz.

Sebep mi? İşte sebepleri.

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Elektrikli                 otomobiller fiyat yönünden normal bir otomobile nispeten henüz pahalıya geliyor. Zira elektrikli otomobillerde tercih edilen bataryaların fiyatı epey yüklü. Şu şekilde ki 2022 seneninde 1 kwh lityum iyon pil hücresinin üretim maliyetinin 130 – 140 dolar seviyesinde olacağı söyleniyor.

Şimdi gelelim ülkemizin üreteceği yerli arabada kaç kwh’lık pil kullanılacak? 

Bir an önce söyleyelim menzili göz önüne alındığında üzerindeki pilin ortalama 50 kwh olacağını varsayabiliriz. Buradan düz bir hesaplamayla tahminen olarak 6500 dolarlık pil maliyetinin olacağını söylemek mümkün.

Bu kuru TL’ye çevirdiğimizde sadece pil için tahminen olarak 40.000 TL’lik bir fiyat tablosu ile karşılaşıyoruz. Başka bir deyişle yerli otomobilin yanlızca pili bile 40.000 TL’ye denk gelecek. Peki bu şartlar altında 150.000 TL’lik etiket fiyat mevzu bahis olabilir mi? Buyrun siz cevaplayın.

Yerli otomobili bir tarafa bırakıp, ülkemizde satılan B katagorisi, Clio’dan ufak yapısıyla ilgi çeken Renault Zoe modelini göz önüne alalım. Bu aracın şu andaki anahtar teslim fiyatının 234.000 TL civarında. Üstelik donanım şeklinde de bizim yerli otomobilimizden çok çok sığ bir model.
Sadece bu yolla olaya baktığımızda bile bizim yerli otomobilimizin etiketinin 250.000 TL’den aşağı olması mucize gibi görünüyor.

Az evvel de söz ettiğimiz üzere yanlızca batarya fiyatı 40.000 TL olan bir aracın başka giderleri eşliğinde maliyetinin 30.000 doları bulması samimi bile değil. Bu tür bir halde yanlızca fiyatı 180.000 Türk Lirası’na denk düşecektir. Kaldı ki bunun içinde Ar-Ge ve başka giderler de mevcut değil.
Daha evvelki bölümlerde de söz ettiğimiz üzere 200’ün üstünde mühendis kadrosuna, pazar ortalamasının epey üstünde maaşlar ödendiğini belirtmiştik. Kaldı ki bu araç sayesinde binlerce şahsa istihdam sağlanacak olması da cabası.

Yerli Elektrikli iç kokpit görüntüsü
Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak

Dolayısıyla toparlayacak olursak, yerli araç maliyeti için 250.000 ile 300.000 arasında bir fiyat etiketi  belirlenmesi son derece da saçma olmayacaktır. Başka bir deyişle 2022’de maliyeti bu gün ki sayılar ile 250.000 TL seviyesinde açıklanırsa, kimse buna çok fazla demesin. Hesaplamalara göre çok değil çünkü.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu