PeugeotHaberler

Peugeot E-Legend Otonom Araba Konsepti Özellikleri

Yazı İçeriği

Peugeot E-Legend Otonom Araba Konsepti Özellikleri

Peugeot E-Legend elektrik çağının kaslı konsepti… Peugeot, yeni vizyonu olan #UnboringTheFuture adı altında Paris Otomobil Fuarı’nda E-Legend’ı sergiledi. Bu canavar, elektrikli otomobil dünyasına yeni bir soluk kazandıracak gibi.

Karşınızda Peugeot E-Legend

Peugeot E-Legend Konsepti
Peugeot E-Legend Otonom Araba Konsepti

Peugeot E-Legend konsepti ve #UnboringTheFuture vizyonu ile “Sıkıcı tasarım ve araçlar, PEUGEOT DNA’sının bir parçası değildir. Çünkü, otonom kelimesi monoton manası taşımıyor ve enerji konusundaki dönüşüm, otomotiv tarihinin 120 yılını silmeyecektir.” vurgulamaktadır. Aracın tasarımından bahsetmek gerekirse, klasik Peugeot 504 coupe’den esinlenilmiş ve Ford’un yeni Mustang GT’ni hatırlatan agresif bir tasarıma sahip. Bu agresif bakışın altında tamamen elektrikli bir otomobil yatıyor.

Peugeot’nun E-Legend ile öncülüğü, hiç bir şeyden ödün vermek zorunda kalmamanız gerektiğidir. Otomobilin dört sürüş modu var;

Otonom Sürüş Modları

Otonom sürüş modlarında direksiyon ön panelin içerisine girer.

Soft: Dijital ekranlar ve bilgilendirme arayüzleri ile iletişiminiz minimuma indirilir.

Sharp: Sosyal ağlarınız ve günlüğünüz gibi dijital aktivitenize maximum erişim sağlanır.

Manuel Sürüş Modları

Manuel sürüş modlarında direksiyon ön panelin içerisinden çıkarak kullanıma hazır hale geliyor.

Legend: Normal sürüş modu, 504 Coupé’nin üç kadranını ve dijital ögelerle zenginleştirilmiş ahşap görünümünü üç farklı ekranla geri getiriyor.

Boost: Güçlü, elektrikli motor sayesinde son derece dinamik ve coşku dolu bir sürüş deneyimi. Tek bir ekrana yansıtılan yolculuk planı ile yola koyulabilirsiniz.

Peugeot e-legend fiyatı - peugeot elektrikli araba
Peugeot E-Legend Otonom Araba Konsepti Özellikleri

Sürüş modları arasında geçiş yapmak, kapıları açıp kapatmak ve kilitlemek, müziği kontrol etmek sesli komutlar ile yapılıyor. Sesli komut sistemi adapte edilmiş araçların 2 yıl içerisinde piyasaya sunulacağı söyleniyor.

Yolcu bölmesi boyunca yayılan, iki ana dijital malzemeden oluşan yapı (veya gerçek malzemelerin dijital yorumlamaları) yer alıyor: Siyah ve bronz çizgi ağları ve ahşap görünümlü “paneller”. Bu yapılar, arabanın yolcu kısmına bakan ses barının altında 49 inç kavisli bir ekran, kapılarda 29 inç ekran ve güneşliklerde yer alan 12 inç ekran dahil olmak üzere farklı boyutlarda 16 ekran üzerinde yansıtılıyor.

Peugeot e-legend - peugeot elektrikli otomobil
Peugeot E-Legend Otonom Araba Konsepti Özellikleri

Dijital yüzeyler, sorunsuz şekilde entegre olarak, yolcu bölmesinin arka planına karışacak şekilde dikkatlice tasarlanmıştır. Merkez konsol, bir döner seçici ve bir 6 inç dokunmatik ekran aracılığıyla ana sürüş kontrollerine erişim sağlıyor. Direksiyon simidinin sol tarafında, dijital geçiş anahtarı sürüş moduna göre yapılandırılabilen içerik menüsü kontrolleri sunuyor.

Peugeot E-Legend Özellikleri

Peugeot’nun enerji dönüşümü konusundaki vizyonunun bir göstergesi olarak Peugeot E-Legend konsept %100 elektronik şanzımana sahiptir. 100 kWh kapasiteli batarya tarafından beslenen Peugeot E-Legend Concept’te 340 kW güç ve 800 Nm tork üreten motor yer alııyor.

Söz konusu elektrikli sistem 0-100 km/s hızlanmasını 4 saniyeden daha kısa sürede tamamlama imkanı sunarken 220 km/s maksimum hıza imkan tanıyor. Gelişmiş bataryalar WLTP normuna göre 600 km’ye kadar menzile imkan tanırken 500 km’lik menzil için sadece 25 dakika şarj süresi yeterli oluyor. Aracın ne zaman piyasaya çıkacağı bir bilinmezlik içinde olsa da beklemeye değecek bir araç olduğu kesin.

Peugeot e-legend - peugeot elektrikli otomobil
Peugeot elektrikli otomobil
Peugeot e-legend - peugeot elektrikli otomobil
Peugeot e-legend – peugeot elektrikli otomobil
Peugeot e-legend - peugeot elektrikli otomobil
Peugeot e-legend – peugeot elektrikli otomobil
Peugeot e-legend - peugeot elektrikli araba
Peugeot e-legend – peugeot elektrikli araba
Peugeot e-legend - peugeot elektrikli araba
Peugeot konsept – peugeot elektrikli araba Peugeot E-Legend Otonom Araba Konsepti

Kaynak: theverge.com

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu