Elektrikli ArabalarJaguarRange Rover

Tam Elektrikli Range Rover Yakında Geliyor

Artık yeni Jaguar XJ ve elektrikli Range Rover‘ın ne zaman piyasaya çıkacağını biliyoruz.

Küresel salgın otomobil endüstrisinde kitlesel karışıklığa neden oldu. Bu nedenle bu yıl ki bazı büyük model çıkışlarının birkaç ay ertelenmesi şaşırtıcı değil. Bu yıl Jaguar Land Rover, yeni nesil tamamen elektrikli Jaguar XJ‘i ve ilk elektrikli Range Rover‘ı tanıtacak. Ancak her iki model de artık planlanandan daha geç çıkacak.

Başlangıçta, yeni Jaguar XJ ve Range Rover EV, Ağustos ve Eylül aylarında piyasaya sürülecekti. Fakat Autocar iki EV‘nin şimdi Ekim ve Kasım aylarında gösterileceğini bildirdi. Bu tarih, duyuruyu yapan finans müdürü Adrian Mardell JLR‘nin yatırımcılarla bir konferans görüşmesi sırasında öğrenildi.

Her iki model de Jaguar ve Land Rover‘ın yeni MLA platformunu temel alacak. Detaylar hala az, ancak elektrikli Range Rover‘ın Velar‘dan biraz daha düşük bir profile sahip olması bekleniyor. Elektrikli Jaguar XJ ise Jaguar için yeni bir teknoloji amiral gemisi olacak.

Raporlar, yeni XJ‘nin birleşik 800 beygir gücü üreten dört elektrik motoruna sahip olacağını ve bu da onu Jaguar‘ın şimdiye kadar ürettiği en güçlü asfalt arabası yapacağını iddia ediyor. Şaşırtıcı bir şekilde Mardell, “MLA MID” olarak bilinen gizemli yeni bir modelin de ertelendiğinden bahsetti.

Yeni nesil Range Rover ve Range Rover Sport modelleri üzerindeki mühendislik çalışmaları da kilitlenmeden etkilenmedi ve Defender 90 üzerindeki çalışmalar planlandığı gibi devam etti. Görüşme sırasında bir yatırımcı Mardell‘e JLR‘nin gelecekteki modellere yatırımı 1 milyar sterlin azaltma planlarını sordu.

Yanıt olarak Mardell, 3 milyar sterlinlik yatırımı “ileriye dönük daha fazla seviye” olarak tanımladı ve maliyetleri düşürmek için gelecekteki modellerin varyantlarının sayısının azaltıldığını ekledi. Yeni Defender‘ın menzili gelecekte yeni versiyonlarla genişletileceğinden ve Land Rover’ın yılda 100.000 Defender birimi satmasını sağlayacak şekilde “ezber bozan” olacağını da sözlerine ekledi.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu