Elektrikli ArabalarRange Rover

Elektrikli Range Rover PHEV 2024’te Geliyor

Elektrikli Range Rover PHEV 2024’te Geliyor mu?

Elektrikli ‘Range’ Rover ismine taşıyabilecek mi?

Belki de adında ‘menzil,( range ) kelimesi geçen bir aracın tek başına elektrik gücüne geçmesi uygun olabilir. Yeni Range Rover nihayet ortaya çıktı ve belki de en büyük paket, SUV’nin beşinci neslinin tamamen elektrikli bir modelde kullanacağına dair resmi haberler oldu. 2024’te piyasaya sürülecek olan bu model, ikonik SUV için son yarım yüzyıldaki en önemli değişikliklerden birini temsil edecek. Land Rover, Reimagine stratejisinin bir parçasını oluşturan elektrikli Range Rover hakkında herhangi bir teknik bilgi paylaşmadı. Ancak 2023’te çıkacak yeni bir plug-in hibrit model, marka için geçiş modeli görevini görecek.

PHEV, geleceğin tamamen elektrikli modelinden neler beklenebileceğine dair bir ipucu olarak hizmet ediyor. Bu, yeni Range Rover’ın 48 voltluk elektronik devrilme kontrol sistemi ile birlikte, şimdiden SUV’nin en elektrikli nesli olduğu anlamına geliyor.

ABD’de PHEV, altı silindirli bir Ingenium motorunu 38,2 kWh lityum iyon pil ve 141 beygir gücünde bir elektrik motoruyla piyasaya çıkacak. Toplam 434 hp ile temel hafif hibrit modelden çok daha güçlü. Şirket, yalnızca elektrik gücüyle 62 mil ( 100 km ) menzil vaat ediyor. Gelişmiş bir eHorizon navigasyon sistemi, her yolculukta enerji kullanımını optimize ediyor ve aynı sistemin tamamen elektrikli model için kullanılmasını bekliyoruz.

Land Rover‘ın yeni Elektrikli Araç Mimarisi ( EVA 2.0 ) ve yeni Range Rover’ı destekleyen Modüler Boyuna Mimari (MLA-Flex), tamamen elektrikli bir modele geçişi kolaylaştıracak. MLA platformu, hafif hibritleri, PHEV’leri ve tam pilli elektriği destekler. Aynı zamanda bir sonraki Elektrikli Range Rover Sport‘un da temelini oluşturacak.

Büyük boyutlu elektrikli SUV’ler henüz piyasaya önemli ölçüde çoğalmadı. Bu nedenle Land Rover, Range Rover EV ile yeni kriterler belirleme şansına sahip. Mercedes-Benz EQS SUV çok uzun zaman inceleme fırsatı olmadı. Biz bu elektrikli SUV’dan 300 millik bir menzil bekliyoruz. Ayrıca, EQS SUV‘nin Range Rover gibi izole arazi yollarını fethetmesi beklenmeyecek. Bu nedenle Land Rover’ın 400 mil veya daha fazlasını hedeflemesi daha iyi olacaktır.

PHEV hali hazırda 434 bg üretiyorken, Range Rover EV 500 bg’nin üzerinde bir güç üretirse şaşırmayacağız. Ciddi anlamda ağır bir canavar olacağı gerçeğini telafi etmek için ekstra güce ihtiyacı olacak. Tesla Model X‘in sadece 15 dakikada 175 mil menzile ulaşabileceğini düşünürsek, Range Rover EV geldiğinde benzer şekilde hızlı şarj yeteneği ile sahip olmalıdır.

Belki de en büyük zorluk, off-road meraklılarını, özellikle Jaguar, Land Rover’ın düzensiz güvenilirlik kaydıyla, elektrikli tahrikin iş için hazır olduğuna ikna etmek olacaktır. Umarım elektrikli Range Rover bu algıyı değiştirebilir.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu