Elektrikli ArabalarGenelHaberler

Bollinger DELIVER-E, Rivian’ın Elektrikli Kargo Minibüsüne Meydan Okuyor

Bollinger DELIVER-E kargo minibüsü sadece bir konsepten ibaret tabi ki şimdilik.

Tesla Cybertruck ve Lordstown Endurance gibi araçlarla ABD pazarındaki kamyonların ve SUV’lerin popülaritesini artırarak para kazanmak isteyen EV üreticilerinin arasında Bollinger Motors var. Bollinger, 2019’da her biri 614 beygir gücüne, 200 mil menzile ve 125.000 dolarlık hedef başlangıç fiyatına sahip bir çift sağlam, saf elektrikli araç, B1 SUV ve B2 kamyonetini piyasaya süren Michigan merkezli bir firma.

Şimdilik, elle monte edilen B1 ve B2 üretime girmeden önce, EV’nin repertuarına zaten başka bir ürün eklemeyi düşünüyor. Yeni ürünü ise “DELIVER-E” adlı bir pilli elektrikli kargo kamyoneti. Kendisinden önce gelen konseptlerden o kadar farklı görünüyor ki, aynı şirketten geldiğini asla tahmin edemezdik.

Tasarımı

Kutulu, düz kenarlı, zamansız tasarımlarıyla B1 ve B2’den farklı olarak DELIVER-E yuvarlak, şık ve tamamen modern bir görünüme sahip. Aerodinamikçi değiliz. Ancak tahmin etmemiz gerekirse, Bollinger kargo kamyonetinin yuvarlatılmış köşeleri ve genel olarak mermi benzeri şekli sayesinde çok daha düşük bir sürtünme katsayısına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ve Bollinger‘in burada verimliliğe prim vereceği mantıklı ticari müşteriler için işletme maliyetleri ve arıza süreleri her şeydir. Araç ne kadar kaygan olursa, enerji faturası o kadar az olur ve şarj etmek için o kadar az zaman harcanır.

İlginç bir şekilde, Bollinger DELIVER-E, mekanik bileşenlerinin çoğunu B1 ve B2 ile paylaşsa da, önden çekişli bir güç aktarım sistemi konfigürasyonu kullanıyor. Bununla birlikte, çizgilerini en az on yıl hizmet verecek şekilde tasarlanmış. Yüksek mukavemetli çelik çerçeve ve ticari araç sınıfları 2B, 3, 4 ve 5’e ölçeklenebilirlik ile kazanmayı hedefliyor.

DELIVER-E, ticari araç sınıfları 2B, 3, 4 ve 5’e uyacak şekilde tasarlanacak ve 70 ila 210 kWh arasında geniş bir yelpazede sunacak.

Bollinger Motors CEO‘su Robert Bollinger, Bollinger DELIVER-E’nin şirketin “kapsamlı Sınıf 3 elektrifikasyon bilgisinden faydalandığını. Ticari filolara çevreye duyarlı olma ve sahip olma maliyetlerinden tasarruf etme gücü verirken. Mahalleler de ise hava ve gürültü kirliliği olmayacağını söylüyor”

Seri Üretime Ne Zaman Geçilecek?

DELIVER-E‘yi B1 ve B2 modelleri gibi elle inşa etmek yerine Bollinger, seri üretim projesi için bir üretim ortağı arayışında. Üretimin ise 2022’de başlaması planlanıyor.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu