MINIElektrikli ArabalarHaberler

MINI Cooper Elektrikli Fiyatı ve Özellikleri

MINI Cooper Elektrikli Fiyatı ve Özellikleri

BMW tarafından 2017 yılında duyurulan Mini Cooper‘ın elektrikli versiyonunun 2019 sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Mini Cooper elektrikli fiyatı ve aracın diğer detayları; Mini elektrikli menzili gibi teknik özelliklerinden bahsedeceğiz. 2019 yılında 60. doğum gününü kutlayacak olan efsanevi MINI aynı zamanda tamamen elektrikli otomobilini de piyasaya sürecek.

Yazı İçeriği

MINI Elektrikli

Mini Elektrikli Araba Fiyatı ve Özellikleri
Mini Elektrikli Araba Fiyatı ve Özellikleri

BMW‘nin üreticiliğini yaptığı Mini otomobiller genellikle “şehire ait”, “şehirli” ve gençlik tarzında dizayn edilip üretildiği için, BMW bu aracın tamamen elektrikli olmasının gençlik ve şehirli konseptini çok daha iyi yansıtacağını düşünüyor.

Mini Elektrikli Fiyatı - Mini Elektrikli Türkiye
Mini Elektrikli Fiyatı – Mini Elektrikli Türkiye

Diğer elektrikli otomobillerde olduğu gibi Mini’nin elektrikli versiyonunun kalkış hızı da artacak ve Mini Cooper S kadar kıvrak bir otomobil olacak.
BMW firması hali hazırda piyasada bulunan BMW i3 elektrikli otomobili üretirken edindiği tecrübelerin hepsini bu aracın dizaynından motor performansına kadar her alanında değerlendirecek. BMW’nin ürettiği i3 model otomobil piyasada en çok satılan elektrikli arabalardan birisi, teknolojisi ve kıvraklığı ile çok sevilen bir araç. BMW bütün tecrübelerini Mini elektrikliye aktarmaya hazırlanıyor.

BMW yönetim kurulundan Peter Schwarzenbauer (MINI üretiminden sorumlu) ile yapılan röportajda “BMW olarak elektrikli otomobiller hakkında çok şey öğrendik”, “BMW i3’ten öğrendiğimiz herşeyi Mini elektrikliye aktaracağız.” açıklamasında bulundu.

Mini-E

2008 yılında Mini-E adında yaklaşık 600 adet elektrikli otomobil üretilip; California’daki bazı yerlere kiralanmıştı. O zamanlar üretilen Mini-E modeli 35 kW gücündeki motoruyla birlikte 160 KM bir menzil sunuyordu. Bu aracın üretilip dağıtılmasındaki asıl amaç yakın tarihinde üretilecek olan BMW i3 için gerçek kullanıcılardan kullanım verilerinin toplanmasını sağlayacak bir hamleydi. Mini-E ile toplanan veriler sayesinde BMW i3’ün verimli bir elektrikli araç olması sağlandı. Şimdilerde ise BMW i3 ile toplanan veriler ile MINI’nin tamamen elektriklisi üretiliyor.

MINI Elektrikli Tasarımı

MINI Elektrikli Araba
Mini Cooper elektrikli fiyatı

Mini’nin dış tasarımından sorumlu ekibin başındaki Cristopher Weil tarafından; “Aerodinamik ve hafiflik odaklı tasarım sadece motorsporları için önemli değildir; elektrikli otomobillerin menzillerini arttırmada da son derece önemli faktörlerdir. Aracın tasarımsal detaylarını azaltacak yeni bir tasarımsal dil geliştirdik.” açıklamalarında bulunuldu. Bu geliştirmeler sayesinde aracın dizaynı son derece minimalist ve sade bir şekilde son kullanıcıya sunulacak.

Mini Elektrikli Özellikleri

Mini Cooper Elektrikli Otomobil Fiyatı – Özellikleri

Aracın çok fazla teknik detayı paylaşılmadı fakat tahmini bilgiler ile tek şarj ile gidilebilecek menzilinin 320 KM olması bekleniyor. Batarya kapasitesi, motor gücü ve diğer teknik detaylara henüz paylaşılmadı fakat; BMW’nin ürettiği i3 modelindeki 43 kWh‘lik bataryaların Mini Elektrikli’de kullanılması bekleniyor.

Mini Elektrikli Ne Zaman Çıkacak

2017 yılında BMW tarafından 2019’da üretileceği söylenmişti. Mini elektrikli otomobilin 2019 sonlarında (Kasım’da) üretimine başlanması bekleniyor. 2019 sonlarında ya da 2020 başlarında piyasaya sunulacağı tahmin ediliyor.

Mini Cooper Elektrikli Fiyatı

Mini Elektrikli’nin fiyatının BMW i3 ile yakın olması bekleniyor, resmi bir fiyat açıklaması yapılmadı. Tahmini fiyatı ise aşağıdaki gibidir.

Mini Cooper Elektrikli Fiyatı:~34,445 €
Mini Cooper Elektrikli Türkiye Fiyatı (Tahmini):~250.000 TL
https://youtu.be/irrXngQ7VSU
Mini Cooper Elektrikli Konsepti Tanıtım Videosu

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu