GenelHaberler

Elon Musk İstifa Ediyor!

Elon Musk İstifa Ediyor!

Elon Musk İstifa Ediyor

Elon Musk Tesla’dan Resmen Ayrılıyor!

Ünlü girişimci Elon Musk, son dönemde önemli suçlamaların hedefi haline geldi. Son olarak menkul kıymetler dolandırıcılığı yapmakla suçlanan Tesla patronu görevinden istifa edecek!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Elon Musk’ın Twitter’daki paylaşımları üzerine dava açmıştı. Elon Musk, sosyal paylaşım ağından yaptığı açıklamada Tesla’nın New York borsasındaki yatırımcılarına hisse başı 420 dolar teklif edeceğini söylemişti. Bu tweetin menkul kıymetler kanununa aykırı olduğunu belirten SEC, ünlü girişimciye borsaya kote şirketlerde yöneticilik yapmasının yasaklanması istemiyle dava açtı.

Tesla’nın büyük hissedarlarından Jing Zhao, hissedarlar toplantısında Elon Musk’ın görevinden alınmasını talep etmişti. Yönetim kurulu başkanlığı ve CEO görevlerinin birleştirilmesini de içeren Zhao’nun talebi oy çokluğuyla reddedilmişti. Aradan geçen sürede eleştirilerin sert şekilde devam etmesi, Elon Musk’ın uzlaşma kararı almasında etkili olabilir.

Alınan son bilgilere göre Musk ve SEC geçtiğimiz günlerde uzlaşma sağladı. Uzlaşmaya göre ünlü girişimci, Tesla yönetim kurulu başkanlığından istifa edecek ve 20 Milyon Dolar tazminat ödeyecek. Ödenecek tazminat ise bu süreç içinde zarar gören yatırımcılara dağıtılacak. 45 gün içinde görevinden istifa etmesi beklenen Elon Musk’ın yerine bağımsız bir başkan atanacak. Ancak Güney Afrikalı isim CEO’luk görevini sürdürmeye devam edecek.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu