Elektrikli ArabalarGünsel

KKTC’nin Yerli Arabası Elektrikli Günsel Model 1

Yazı İçeriği

KKTC’nin Yerli Arabası Elektrikli Günsel Model 1 Tanıtıldı. Seri Üretime Hazırlanıyor.

Elektrikli Günsel Model 1

Şu zamana dek araç üretimi ile ilgili geri kalan ülkemiz elektrikli araç trenini kaçırmak istemiyor. Öte yandan devlet projesi elektrikli araç  çalışması devam eder iken, Kıbrıs’ta sessizce geliştirilmeye başlanan proje  önce ki gün ilk defa kam oyuna tanıtıldı. Türkiye ve KKTC basının alaka  gösterdiği etkinlikte Kıbrısın ilk elektrikli otomobili Günsel’in ilk prototipi sahneye çıktı.

Model 1’in Doğuşu

Aracın donanımsal özelliklerine geçmeden evvel kısaca Günsel’in hikayesinden bahsetmem de yarar var. Zira tıpkı Baykar Makina gibi Günsel elektrikli araç projesi de  aile projesi olarak alt yapısı oluşturulan ve ihtirasla üstüne gidilen bir proje. Kıbrıs‘ın en varlıklı ailelerinden bir tanesi olan Günsel Ailesi’nin yerli araç üretme hayalinden ortaya çıkan bir model. Bu hayalin başındaki isim ise Yakın Doğu Üniversite‘sinin Kurucu Rektörü, Forbes‘a göre dünyanın 1577. zengini olan Suat Günsel.

Araç ihtirasını Kıbrıs’ın otomobil müzesini açmak ile sınırlamayan Suat Günsel, imalat ihtirasını bu müzedeki araçların bakım ve onarımıyla ilgilenerek başlatmış. Suat Günsel, bu tutkuyu çocuklarına da aşılamış ve henüz Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Kurulu Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel liderliğinde sürdürülen projenin tohumları bundan 8 sene evvel  atılmış. Geçen senelerde Socrat ve Proje Yerel gibi etkin işlere imza atan mühendislerin ekibe dahil olmasıyla da Günsel‘in ilk prototipi  meydana çıkmış.

Doç. Dr. İrfan Günsel, 8 senedir emek verilen Günsel projesindeki vizyonu “Üretilenleri geliştirerek hem henüz iyisini inşa etmek hatta otomotiv teknolojilerini yapan, ilerleten ve ihraç eden tek ülke olma hedefinde ilerleyerek, ülkemizin prestijini oldukça artıracağız.” şeklinde açıklıyor.
Günsel projesinin Baş Danışmanı Doç. Dr. Erkan Atmaca ise Günsel Model 1 için tasarlanan elektronik muayene üniteleri, batarya sistemi ve mekanik çalışmaları sürekli daha da ileri noktalara taşımaya çalıştıklarını  belirtiyor. 5000 km yol kateden elektrikli Yerel T1 deneyimiyle henüz net kestirimler yapabildiklerini ekliyor.

Model 1’in Donanım Özellikleri

Günsel markasıyla tanıtılan ilk prototip, Model 1 ismi ile anılacak. Tam şarj ile 350 kilometreye kadar mesafe kat etmesi amaçlanan Model 1, 102  beygir gücüne eşit 75 kw gücünde elektrikli motordan destek alıyor. İrfan Günsel’in paylaştığı verilere göre de sınıfında ki petrol yakıtlı araçlara göre yüzde 80 tasarruf sağlıyor. Model 1, satışa sunulduğunda normal ev elektriği ile 7 saat, standart şarj istasyonlar ile 2 saat, Günsel Süper Şarj üniteleri ile ise 30 dakikada ‘bataryaları doldurmayı’ iddia ediyorlar.
İlk olarak 2018 senesinde satışa çıkması beklenilen Model 1, teknik verilerine göre 0’dan 100 km/saat hızlanması 8 saniyede olacak. 150 km/saat hız ile de sınırlandırılacak. Model 1, 500 bin km’den yol yaptıktan sonra bile Batarya ömrünün yüzde 90’dan çoğunu koruyacağı söyleniyor.

Logo Tasarımı

Elektrikli Günsel Model 1

Günsel Model 1‘in ihtirasla projelendirilen bir elektrikli araç olduğundan söz etmiştim. Bu durum aracın tasarlama aşamasında logoya da yansıtılmış. Ailenin uğurlu rakamı olan 9, hem Günsel Model 1‘in tanıtımının yapıldığı  gün içerisinde logoda bile karşımıza çıkıyor. Logodaki kalkan formu anneyi, birlikte tutmayı ve koruyuculuğu; “g” harfi aileye soy adını veren babayı; ortadaki 3 elektrik şeması ailenin 3 kardeşini ve yalnızca elektrikli otomobiller üretileceğini simgeliyor.

Yeniden altını çizmek gerekirse Elektrikli Günsel Model 1’in üretime geçmesi için ciddi tek Ar-Ge araştırması gerçekleştirmesine ve hatırı sayılacak derece de zamana gereksinimi var. Günsel Ailesi ve KKTC Hükümeti’nin imalat ile ilgili istikrarlı bir rota çizdiğini söyleyebilirim. Mesela KKTC Ekonomi ve  Enerji Bakanı Sunat Atun, KKTC’nin  geçtiğimiz 3 senede yalnızca  akaryakıta 1 milyar dolar ödediğini hatırlatarak Günsel projesinin bu bağımlılığı azaltacağını vurguladı.  Başka bakanlar da benzer şeklinde hem ekonomik hem prestij yönünden bu projeden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Daha resmi olarak  tanıtılması yapılmasa da fabrika inşası için  arazin tahsis edildiğini ve  son  planlamaların yapıldığını da paylaşabilirim.
Diğer yandan Günsel Model 1 tanıtımına katılan araç duayeni Saffet Üçüncü, dizayn ile ilgili gayet pozitif geri dönüşler yaptı ve  donanımsal manada seri üretime giden yolda hassas bir çalışma gerektirdiğini paylaştı. Keza elektrikli araba imalatının hafife alınacak bir iş olmadığını pek çok yazımızda da dile getirdik.

Elektrikli Günsel Model 1

Yavru vatanımıza şimdiden üretim için başarılarımızı dileriz.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu