AmazonElektrikli ArabalarGenel

Amazonun Teslimat Minibüsü Tamamen Elektrikli Ve Çok Sevimli

Amazonun teslimat minibüsünü bilindik bir otomobil üreticisi tarafından üretiliyor.

Amazon, 2019’da Rivian’dan 100.000 elektrikli kamyonet satın almayı planladığını duyurdu. Minibüsün minyatürleştirilmiş bir model olarak neye benzediğini gören Rivan, şimdi yürüyen, gerçek boyutlarda bir sürüşü gerçekleştirdi. İlk bakışta oldukça tipik bir minibüse benziyor ancak bu yeni model tamamen özel ve bir sürü benzersiz özellik barındırıyor. Amazon, her biri farklı coğrafi konumlara hitap eden üç farklı boyutta kamyonet gönderecek. Örneğin daha küçük bir minibüs dar kentsel ortamlarda gidecek. Daha fazla alana sahip kırsal alanlar için ayrılmış daha büyük boyutlara sahip bir kamyonette bulunuyor.

Her kamyonet boyutu, güç aktarım mekanizması ve akü konfigürasyonlarını alıyor. Bazıları gücü sadece ön tekerleklere gönderiyor. Diğerleri ise (soğuk iklimlerde) gücü dört tekerle aktarıyor. Menzil tahminleri şu anda bilinmiyor. Ancak 2021 Rivian R1S SUV‘nin tek bir şarjla 240 ila 410 mil arasında mesafeyi gitmesi bekleniyor. Bu minibüs, bir SUV’dan daha az aerodinamik. Bu tasarım da menzile kısaltır. Ancak tasarlanan boyutu, daha büyük kapasiteli daha büyük pillere de olanak tanıyor.

Amazonun teslimat minibüsü, tamamen elektrikli motorlarının yanı sıra başka yenilikçi ayrıntılara da sahip. Örneğin ön cam, daha fazla ön görüş sağlamak için çoğu vagondan daha aşağıya uzanırken, 360 derecelik kameralar görüşü daha da artırıyor. Bu kameralar, sürücü güvenliğini artırmak ve stresi azaltmak için trafik yardım özellikleri sağlamak üzere sensörlerle bir araya geliyor.

Güvenlik, bu minibüsün nasıl yapıldığının çok önemli bir detayı. Uzun arka lamba çubuğu gibi unsurlar onu diğer araç sürücüleri tarafından daha görünür kılıyor. Ayrıca, sürücü kapısı güçlendirilmiştir. Bunun yanın sıra arka kapılar tamamen otomasyon. Düğmeler ile açılıp kapanabiliyor.

Amazon iç mekanı bir “dans pisti” olarak tanımlıyor. Çünkü düz ve kullanımı daha kolay. Sürücü, iki büyük ekrana sahip oldukça minimalist ama fütürist bir kabine sahip. Dokunmatik ekranla etkileşimin dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmak için Amazon Alexa, hava durumu güncellemeleri, rota bilgileri ve daha fazlasını veren bir yardımcı pilot görevi görüyor. Depolama alanında, üç seviyeli raf, farklı boyutlarda paketler barındırmaktadır.

Bu minibüsler yakın gelecekte yollara çıkmayacak. Ancak Amazon, 2022 yılına kadar 10.000 tanesini hizmete almayı planladığını söylüyor. Amazon ayrıca, kendi elektrikli kamyonunu ve SUV‘sini de piyasaya sürmeyi planlayan Rivian‘a yatırım yaptı.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu