Elektrikli ArabalarSkoda

Skoda Enyaq (2021) İncelemesi

Şüphesiz Skoda Enyaq, Çek markasının VW Grubunun bir parçası olduğundan bu yana tarihinin en önemli otomobili, çünkü sadece Skoda‘nın gelecekteki elektrikli araç stratejisini tanımlamakla kalmıyor, aynı zamanda genel Volkswagen hiyerarşisinde nerede oturduğuna dair büyük bir niyet beyanında bulunuyor.

Skoda’nın en yeni ürünleri, Volkswagen‘le neredeyse aynı düzeydedir ve eğer fark varsa, Skoda Enyaq, aynı platformu paylaşan kuzeni VW ID.4‘den daha etkileyici görünüyor. Alman otomobili endüstriyel bir tasarıma sahipken, Skoda‘nın çabası içeride daha sıcak ve dışarıda daha şık.

skoda-enyaq-2
skoda-enyaq-2

Yazı İçeriği

Skoda Enyaq’ı sürmek nasıl bir duygu?

Etkileyici olan, Skoda Enyaq‘ın ne kadar gösterişli hissettiğidir. 2019’da prototip sürüşümüzün ardından, firmanın ilk değil, kolayca ikinci nesil elektrikli otomobili olabileceği hissine kapıldık. Bu erken izlenim, para üzerindeydi, ancak nihai geliştirme tamamlandığında daha fazlasını tespit ettik.

Skoda Enyaq‘ı 480.000 TL’den başlayan 80 EcoSuite formunda denedik. Bizimki 634.000 TL’ye kadar opsiyon almıştı, ki bu oldukça yüksek görünüyor – ancak bu, memnuniyetle kaybedeceğimiz bazı seçenekleri ve onsuz yapmakta zorlandığımız bir veya iki seçeneği içeriyor. Skoda Enyaq, rahatlık ve kullanılabilirlik konusunda uzmanlaşarak, peşinden koşturuyor.

Birincisi, hızlanma yolu var. Bu tanıdık elektrikli otomobil özellikleri Skoda Enyaq‘da mevcut ve doğrudur: doğrusal hızlanma, değişken derecelerde fren enerjisi geri kazanımı ve sessiz ilerleme. Performans, 0 -100 km 8,5 saniye süresiyle ve maksimum 160 km hızıyla hışırdıyor, ancak bu sayıların iletimi, rahat ve zahmetsiz ilerlemeye vurgu yaparak birinci sınıftır.

Skoda Enyaq’ın sürüş ve kullanımı nasıl?

Konforunun derinliği harika. Bir arabanın sürüş kalitesinin ilk 100 metredeki esnekliğiyle etkileyebileceği pek sık rastlanan bir durum değil, ama burada durum böyleydi – hız tümseklerini eziyor ve 21 inç tekerleği olan hiçbir arabanın hakkı olmayacak şekilde sırtları silkiyor. Hızınızı artırın ve bu izlenim hiç değişmeyecektir.

Konfor modun da ayarlanan uyarlanabilir amortisörlerle, elbet bu hiç de kolay değil. Vücut kontrolü, daha pürüzlü yüzeylerde ve virajlarda kontrol altında tutulur ve özellikle çevik veya geri bildirimle yüklü hissetmese de, virajlarda güvenli hissettirir. Direksiyon simidi kanatçıkları, güç aktarma organının enerji geri kazanımını yönetir. Maksimum ayarında bile bir Tesla Model 3‘ün inancıyla yavaşlamaz, bu nedenle nadiren kendinizi tek pedal kullanırken bulursunuz.

Skoda Enyaq’ın İçerisi nasıl?

İlk izlenimleriniz, bunun sıcak, lüks ve zevkli bir şekilde tamamlanmış bir iç mekan olduğudur. EcoSuite modeli deri astarlı, yumuşak dokunuşlu ve ekipmanla dolu. Skoda müdavimleri, bilgi-eğlence sistemi kurulumu için kontroller ve kullanıcı arayüzü ile ilgilidir. Çok az sayıda fiziksel düğme var, aracın işlevlerinin çoğu muazzam 13.0 inçlik dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence ekranı aracılığıyla çalıştırılıyor.

Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto‘nun yanı sıra küçük ama net bir dijital gösterge ekranı ve Skoda‘nın sanal asistanı da var. Ayrıca, ne zaman şarj edeceğiniz veya klima kontrolünün ön koşullandırılması gibi arabanın bir dizi önemli öğesini kendi evinizin rahatlığından kontrol etmenize olanak tanıyan akıllı telefon uygulaması bağlantısı da var. Çok şık, yeni bir head-up display paketi mevcut, yani uydu navigasyon talimatlarını ve uyarlanabilir hız sabitleyiciyi ekrana doğal bir şekilde yansıtıyor.

Aksi takdirde, içi geleneksel ve çok pratiktir. A sütunları hantal olmasına ve açılı kavşaklarda sorunlara neden olmasına rağmen sürüş pozisyonu yerinde ve görüş mesafesi iyi. Arka koltuklar bir Kodiaq kadar bacak ve baş mesafesi ile çok geniş, bagaj ise arka koltuk yerindeyken 585 litre kapasiteye sahip. Kısacası, beş koltuklu ve bagajlarını kolayca yutabilen bir araç.

Skoda Enyaq’ın Menzil ve Şarj Durumu

Hangi Enyaq’ı seçtiğinize ve onu nasıl şarj ettiğinize bağlı olacaktır, ancak ev tipi duvar kutusu şarjınızın olduğunu ve olanaklara sahip olduğunuzu varsayarsak, sizi evinizden tam bir gece boyunca yani altı ila sekiz saat yeterli olacaktır. Uzun gezintilerinizin yolda daha hızlı 125kW şarj cihazları içerdiğinden emin olmak için önceden plan yapın ve 38 dakika içinde % 80’e kadar kapasiteyi yedekleyebilirsiniz.

İlk başta iki model mevcut ancak ürün yelpazesinin hızla genişlemesini bekliyoruz.

  • Skoda Enyaq 60: 177 bhp, 62 kWh pil (58 kWh kullanılabilir kapasite), 390 km menzil
  • Skoda Enyaq 80: 201 bhp, 82 kWh pil (77 kWh kullanılabilir kapasite), 535 km menzil

80, iyi bir performans dengesi ve pil aralığı ile mevcut seçimdir. Ancak dört tekerlekten çekişli versiyonlar, 80’lerin pil takımını paylaşarak, ancak önden ekstra bir motorla gelecek. Aşağıdaki modeller, 55 kWh giriş seviyesi modeli ve performans odaklı VRS modelini kapsayacak şekilde daha sonra ürün yelpazesine katılacak.

  • Enyaq 50: 146 bhp, 55 kWh pil (52 kWh kullanılabilir kapasite), 340 km menzil
  • Enyaq 80X: 261 bhp, 82 kWh pil (77 kWh kullanılabilir kapasite), 460 km menzil
  • Enyaq vRS: 302 bhp, 82 kWh pil (77 kWh kullanılabilir kapasite), 460 km menzil

Skoda Enyaq hakkında bilinmesi gereken başka ne var?

Bir SUV olarak, görünüşe göre iki baskın pazar eğiliminin kesiştiği noktada yere vuracak: elektrikli otomobilin yükselişi ve halkın SUV’lar, crossover‘lar ve jacked-up soft-roaders için doyumsuz iştahı.

Volkswagen Grubu‘nun MEB modüler elektrik mimarisine dayanıyor ve alanıyla tanınan bir markaya yakışan MEB’nin şimdiye kadarki en büyük yinelemesidir. 4684 mm uzunluğunda, 1618 mm yüksekliğinde ve 1877 mm genişliğindeki Enyaq’ın boyutu ve şekli, bir Octavia Estate ile bir Kodiaq arasındaki yarı yolda bir ev gibi görünmesini sağlarken, ikisi arasında eşit derecede bir stile sahip. Metalde, ilk basın fotoğraflarından çok daha yakışıklı görünüyor, bu da ona garip, rahatsız bir duruş veriyor gibi görünüyor.

Haziran 2021’de teslimatlarla birlikte şimdi satışta. Model yelpazesi Loft ve Lodge modelleriyle başlıyor, ardından Lounge, Suite ve EcoSuite – hepsi 60 ve 80 formlarda mevcut. Çift motorlu modeller 2021’de piyasaya çıktığında, vRS‘nin seriye eklendiğini göreceğiz.

Skoda Enyaq Alınır mı?

Skoda için bu arabaya binen çok şey bulacak, ancak erken belirtiler olumlu ama şişkin bir sipariş defteri var. İyi haber şu ki, bu noktada hayal kırıklığına uğramamaları gerekiyor.

Enyaq’ın 410.000 TL’lik başlangıç ​​fiyatı iV 60 modeli için adil görünüyor ve yaklaşan giriş seviyesi modeller için iyi işaretler. Konforlu, iyi düzenlenmiş, ferah ve şarjlar arasında uzun mesafeler kat etme kabiliyetine sahip – kuşkusuz kısa deneyimimiz, beklenen menzil göstergesinin doğru olması ve bu da menzil kaygısı olanlar için iyi bir haber. Aynı zamanda yolda iyi görünüyor.

Şimdiye kadarki kısa deneyimimiz göz önüne alındığında, bunun 2021’de en çok aranan otomobillerden biri olacağını varsayıyoruz. Bir Kia e-Niro‘dan daha dostane ve daha lüks ve içi ve dışı bir Volkswagen ID.4‘ten daha iyi görünüyor.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu