Elektrikli ArabalarToyota

2022 Elektrikli Toyota BZ4X İncelemesi

Elektrikli Toyota BZ4X, Subaru‘nun desteği ile geliştirilerek tasarlandı.

Hayır, bu sizin WiFi ağınıza verdiğiniz isim değil. 🙂 Toyota’nın yeni elektrikli SUV’ı. Bu yeni “bZ4X“, Toyota’nın piyasaya çıkacak tamamen elektrikli otomobil serisinin ilki olacak.

Görünüşe göre bu isim, Toyota‘nın tamamen yeni bir elektrikli otomobil seti aracılığıyla sıfır karbon emisyonuna ve karbon nötrlüğüne doğru ilerleyen “Sıfırın ötesinde” anlamına gelen bir terim. Bu yeni konseptinin “e-TNGA” adlı platformunu temel alacağı belirtiliyor.

Toyota bize şeklin “dinamizm ve kullanışlılık” içinde taşıdığını söylüyor. Yeni platformun, daha “geniş ve açık bir kabin” ve “büyük bir D segmenti modeline benzer” arka bacak boşluğu sağlamak için uzun bir dingil mesafesi ve kısa çıkıntılara sahip olduğu söylendi. (D segmenti otomobiller, BMW 3 Serisi, Mercedes C-Serisi ve şimdi ne yazık ki artık üretilmeyecek olan Ford Mondeo gibi araçlar anlamına gelir).

Toyota, piller ve ya motorla ilgili teknik ayrıntılar yayınlamadı. Ancak “sınıfında lider verimlilik ve çok rekabetçi bir sürüş aralığı” sunacağını söylüyor. Yerleşik bir güneş enerjisi şarj sistemi içereceğini biliyoruz ve daha büyük batarya kurulumu olacağını da. Toyota, uzun hibrit / PHEV deneyimi geçmişine işaret ediyor – soğuk havalarda bile otomobilin menzilini koruyacak.

Elektrikli Toyota BZ4X SUV’nı Subaru ile birlikte geliştirdi ve bu konsept ( ve gelecekteki üretim otomobillerini de birlikte tasarlayacak ), ön ve arka akslarda ki motorlar sayesinde dört tekerlekten çekiş sistemine sahip. Görünüşe göre “gerçek arazi deneyimi” verecek.

İç tasarımı nasıl olacak?

Başka yerlerde, konsept kablolu yönlendirme sistemine kavuşuyor ve Toyota geleneksel direksiyon simidinden vazgeçerek yerine bir direksiyon boyunduruğu yerleştirdi. Bu sistem göğüsün üzerine oturan gösterge paneli, daha iyi görünürlük için aşağıya ayarlanmış, diğer her şey ise o devasa merkezi ekranda gruplandırılmış.

BZ4X‘in seri üretim versiyonu 2022’ye hazır olacak ve Toyota bugün ile 2025 arasında 15 yeni elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor. Bunlardan yedisi ‘bZ‘ olarak etiketlenecek.

Baş mühendis Koji Toyoshima, “Bu sadece sıfır emisyonlu bir araç olarak çevreye katkıda bulunmak değil, aynı zamanda sürüşü daha kolay ve daha eğlenceli hale getirerek” Sıfırın ötesinde “emisyonlara değer vermekle ilgili” diyor.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu