Elektrikli ArabalarGenelHaberlerRolls Royce

İlk Elektrikli Rolls Royce’un Ne Zaman Çıkıyor?

Muhtemelen Elektrikli Rolls Royce, şirketin çılgın tasarımı olan 103EX konsepti gibi olmayacaktır.

Dünyanın herhangi bir yerinde, İngiliz Rolls Royce kadar pürüzsüz, sessiz, süper lüks yapan bir otomobil üreticisi varsa, bu firmaları hiç birimiz duymadık. Ve geçmişte üretilen Rolls-Royce modeli, içten yanmalı geniş kalk-ve-git modelini oluştururken, Bundan sonrakiler artık sessiz çalışan elektrik motorları ile üretilecek gibi görünüyor. Örnek gösterecek olursak Rolls-Royce Ghost.

O halde, Rolls Royce‘un elektrikli itiş gücüne keskin bir gözle bakması şaşırtıcı değil. Ancak son Automotive News Europe ile, CEO Torsten Muller-Otvos, ilk Rolls Royce EV‘nin gelişi için oldukça geniş bir yelpaze sıraladı.

Açık olmak gerekirse, Rolls Royce‘un elektrikli itiş gücüne olan ilgisi en az birkaç yıl öncesine dayanıyor. Muller-Otvos, 2017’de elektrifikasyonu “ileriye giden yol” olarak nitelendirdi. Çin gibi bazı önemli pazarlar ilginin çoğunu çekiyordu. Daha önce şirket, birkaç ton Rolls-Royce ile bile, 300 millik bir menzili mümkün kılmak için pil teknolojisinin yeterince gelişmiş olduğu bu zamana kadar köşede beklemekteydi.

O zaman geldi. Ancak şimdi lüks otomobil markası, tüm pazarlarda bir Rolls Royce EV için toplam talebi dikkate almak zorunda. Şirketin, müşterilerinden pili periyodik olarak fişe takıp şarj etmelerini istemenin sahte bir şey olabileceğinden ve benimsemeye engel teşkil eden bir şey olabileceğinden endişe duyduğu bildiriliyor.

Ancak Avrupa’daki düzinelerce yüksek nüfuslu şehir, şehir merkezlerinde fosil yakıt yakılması için doğrudan yasaklar hazırlarken, Rolls-Royce müşterileri yakında başka seçenekleri kalmadığını fark edebilir.

Gelişi için oldukça geniş bir yelpazeye rağmen, ilk saf elektrikli Rolls Royce‘un, mevcut otomobil mimarisiyle desteklendiği söyleniyor. Rolls Royce Wraith coupe‘nin ve dönüştürülebilir ikizi Rolls Royce Dawn‘ın yerini bile alabileceği düşünülebilir.

Ancak Rolls Royce‘un geliştirdiği şey kadar yani bir melez kadar önemli değil. Lüks otomobil markası, hibritlerin teknik olarak çok fazla pürüz olduğuna inanıyor. Ve Rolls Royce‘un dayanamayacağı bir şey varsa, bu kesinlikle sorunlardır. Artı, bir kez daha, şirketin olağan müşteri tabanı tarafından ne kadar sıcak karşılanacağına dair endişeleri var.

400.000 $ ‘lık niş lüks makineler satarak Rolls-Royce başarı seviyelerine ulaştığınızda, yapmak isteyeceğiniz son şey ortalığı darma duman edip sallamak olacaktır sanırım.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu