Elektrikli ArabalarFordGenelHaberler

Ken Block’un Tamamen Elektrikli Fiesta ST

Elektrikli Fiesta ST gerçek bir Hoon makinesi.

Elektrikli otomobil devri hızlı yükseliyor. Elektrikli araçlar yalnızca günlük tüketiciler arasında daha popüler hale gelmekle kalmıyor. Aynı zamanda şu anda hız motorlarının hakim olduğu motor sporları dünyasına da sızmaya başladı. Volkswagen ID.R‘ye ve sayısız kayıtlarına bir bakın. Bu haçlı seferinin öncülerinden biri. Yakın zamanda 1.400 bg‘nin üzerinde bir Mustang Mach-E yarışında lastikleri parçalarken yakalanan efsanevi yarış arabası sürücüsü Ken Block. Block‘un hayranı olduğu YouTube kanalı tarafından yayınlanan yeni bir video, onun en son üyesi olan, World Rally Cross Project-E makinesine dönüştürülmüş bir Ford Fiesta ST‘yi gösteriyor.

Elektrikli Fiesta ST

Block, sezonun ilk yarışından önce İsveç’te aracı test ederken görülüyor. Hepsi Gymkhana videolarında olduğu gibi. “Bu, yarışmanın yepyeni bir yolu. Bu bir meydan okuma ve en büyük zorluk hepsinin farklı olmasıdır. V8 arabaya, V6 arabaya, turbo şarjlı dörde binmek gibi ve herkesin kendi sistemleri var. Bu yeni elektrikli makinesini kullanmaya başlayan Block, tamamen farklı bir yarış seviyesi “diyor. Bu Fiesta, dünyanın ilk yol tabanlı elektronik yarış arabasıdır. Ve Stard Performance tarafından yapılmıştır. Araç bir Mk8 Ford Fiesta şasisine dayanıyor ve üç elektrik motoru, iki şanzıman ve bir 450kW pil içeriyor. Bu, 600 beygir gücü ve devasa bir 737 lb-ft tork için yeterince iyi.

Bu elektrikli Fiesta, yalnızca 1,8 saniyede 60 mil / saat hıza çıkabilir ve 115 mil / saat hıza kadar devam edebilir. Blok, arabanın içinden torku ve fren ön dengesini kendi kendine ayarlayabilir. Elektrik motorları sıvı ve kuru buz kombinasyonu ile soğutulur. Ken, arabası için “Yarıştığım Focus yerine Fiesta‘nın şasisini, boyutunu ve dinamiklerini tercih ediyorum. Bu bana çok güven veriyor. Araba normal versiyondan daha güçlü ve ağırlığı düşük. Bu yüzden sağlam hissettiriyor. Frenleme sırasında biraz daha erken fren yapmam gerekiyor ve bunu yaparken dengeyi hissedebiliyorum. Hepsi çok farklı. ” Elektrikli yarışların geleceği buysa, gelecek cehennem gibi parlak görünüyor.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu