Elektrikli ArabalarGenelHaberler

Elektrikli Arabalar İçin Yeni Düzenleme

Elektrikli arabalar için yeni düzenleme ve otomobil üreticilerinin buna uymak için sadece altı ayları var.

Sürüş deneyimini daha duygusal olarak heyecanlandırmak için bazı elektrikli arabalar sahte motor sesleri üretir. Örneğin Porsche Taycan Turbo, elektrikli sedanın sesini daha sportif ve heyecan verici hale getiren 500 $ ‘lık Elektrikli Spor Ses paketi ile donatıyor. Bu aynı zamanda otomobil üreticilerine yaratıcı olmaları için ilham verdi. Örneğin BMW, i4 ve iNext gibi yeni elektrikli arabaları için benzersiz sesler yaratması için ünlü film bestecisi Hans Zimmer‘i görevlendirdi.

Ancak elektrikli ve hibrit otomobillerin neden daha fazla gürültü yapması gerektiğinin daha önemli bir nedeni var: yaya güvenliği. ABD‘de otomobil üreticilerinin, elektrikli ve hibrit araçların yaklaştıklarında yayaları uyaran uyarı sesleri üretmesini gerektiren “sessiz otomobil” düzenlemelerine uymak için altı ay süre verdi.

Reuters‘a göre, General Motors, Volkswagen ve Toyota gibi büyük otomobil üreticilerini temsil eden bir grupç. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi‘nden son tarihi 1 Eylül ola tarihini tam bir yıl uzatmasını talep etmişti.

Elektrikli Arabalar İçin Yeni Düzenleme

Bunun yerine, NHTSA, son teslim tarihini altı ay uzattı. Kuruluş, “gerekli düzenleyici yardımı sağlamak ile düzenlemeleri mümkün olan en kısa sürede uygulamak arasında makul bir denge kurduğuna” inanıyor. Otomobil üreticileri, pandemi sırasında Kuzey Amerika‘daki otomobil fabrikalarının kapatılması “üreticilerin sessiz otomobil kuralını tam olarak uygulama kabiliyetini etkilediğinden” yeni düzenlemelerin ertelenmesi çağrısında bulundu.

Amaç Yaya Güvenliği

Kurallar, otomobil üreticilerinin yayalar, bisikletliler ve körlerin yaralanmasını önlemeye yardımcı olmak için düzenbleniyor. Saatte 18,6 mil hıza kadar seyahat ederken elektrikli ve hibrit araçlara ses eklemelerini gerektirecek. Lastik gürültüsü ve rüzgar direnci gibi faktörler, düzenleyicilere göre daha yüksek hızlarda uyarı sesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Bu yeni düzenlemelerin, yeni güvenlik yasalarına uymak için harici bir su geçirmez hoparlör ekleme ihtiyacı nedeniyle otomobil endüstrisine yılda yaklaşık 40 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte, azalan yaralanmaların faydalarının yıllık 250 milyon ila 320 milyon dolar arasında olduğu tahmin edilmektedir. NHTSA, hibrid bir aracın yaya kazasına karışması olasılığının klasik benzinli bir araca göre yüzde 19 daha yüksek olduğunu tahmin ediyor.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu