Elektrikli BisikletGenel

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Yazı İçeriği

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori yazımızda bir çok konuya değineceğiz. Hadi başlayalım ozaman

Elektrikli bisikletler, bisiklet endüstrisinin en hızlı büyüyen segmenti haline geldi. Standart pedallı bisiklet satışları neredeyse her kategoride aynı seyrediyor. Ya da düşüşte. Elektrikli bisikletler yıldan yıla çift veya üç haneli rakamlarda büyüme göstererek devam ediyor.

Kullanım kolaylığı ve heyecan verici performanslarıyla, elektrikli bisikletler giderek daha fazla sürücüyü çekiyor. Kendi elektrikli bisikletinizi almayı düşünüyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu kılavuz tam size göre!

Elektrikli Bisiklet Nasıl Seçilir ?

Çok sayıda elektrikli bisiklete bakıp, araştırmaya başladığınızda bunalmak kaçınılmaz.

Eskiden, aralarından seçim yapabileceğiniz yarım düzine şirket olduğunu hatırlıyorum. Şimdi yüzlerce, hatta binlerce var. Nereden başlamalıyız?

Elektrikli bisiklet satın almaya gelince, alanı daraltmanıza yardımcı olacak iki ana fark var. Tarzı ve fiyatı. Bu faktörlerin her ikisi de kararsızlığınızı azaltmaya ve özel ihtiyaçlarınız için doğru elektrikli bisikleti bulmanıza yardımcı olacaktır.

Okumak yerine izlemeyi tercih ediyorsanız, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Alt yazılardan Türkçeyi seçip alt yazılı da izleyebilirsiniz. Aşağıda inceleyeceğimiz elektrikli bisiklet türleriyle ilgili ayrıntılı bilgileri ve önemli inceleme bağlantılarını görmek için lütfen okumaya devam ediniz.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Elektrikli Bisiklet Alma Rehberi yazımızda aşağıda ki kategorileri inceleyelim.

Elektrikli Dağ Bisikletleri
Elektrikli Gezi Bisikletleri
Elektrikli Yol Bisikletleri
Elektrikli Kargo Bisikletleri
Elektrikli Katlanır Bisikletler
Elektrikli Kaslı Bisikletleri
Diğer Özel Elektrikli Bisikletler

Okuyucularımız arasında ki puristler, daha fazla kategori olduğunu iddia ederek şimdiden bana kızıyorlardır. Basitlik adına, benzer bisiklet gruplarını bir araya getirdim.

Elektrikli Dağ Bisikletleri

Elektrikli dağ bisikletleri, arazide kullanmak ve yoldan çıkmak istiyorsanız kesinlikle harika bir tercih. Tabi bu bisikletleri sokakta da kullanmak çok zevkli.

Fiyat aralığı olarak alt kısımda bulunan elektrikli dağ bisikletleri, mükemmel bisikletler olabilir. Bu tür bisikletler biraz konforsuz olabilirler. Çünkü arka süspansiyonları yoktur. Bunun yerine genellikle sadece bir ön süspansiyon çatalına sahiptirler. Süspansiyonları zorlu patika sürüşü için yeterince iyi olmayabilir, ancak genellikle işe giderken birkaç çukura düşmek sizin için sorun olmayacaktır.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Eğer bisikletinize binip, engellerden atlayıp zıplamak istiyorsanız, elektrikli dağ bisikleti tam size göre.

Bu bisikletler çok daha yüksek standartlara göre üretilmiştir. Yıllarca süren tecrübelere dayanılarak tasarlanmıştır. 3 metre engellerden atlamak ve atlamadan sonra güvenilir bir şekilde inmek için ideal bisikletlerdir. Haibike ve Greyp gibi şirketler bu tür elektrikli bisikletler üretiyorlar. Ancak cömertçe ödeme yapmanızı da bekliyorlar.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Elektrikli Gezi Bisikletleri

Bu bisikletler, gezi için üretilmiştir. Elektrikli gezi bisikletleri için her şey konfor ve stil ibarettir.

Genellikle geniş, konforlu koltuklara ve sürücüye doğru geriye doğru gelen daha yüksek gidonlara sahiptirler. Pedallar genellikle daha ileriye monte edilmiştir. Bu da sürücünün dururken her iki ayağını yere düz bir şekilde koymasına olanak verir.

Gezi Bisikletleri, bir plaj bisikletinden esinlenmiştir. genellikle 3 inçe kadar daha büyük şişirilmiş lastiklere sahiptir. ancak lastikler özel kaslı bisikletlerin de ki kadar büyük değildir.

Pedego, ABD‘deki en iyi bilinen elektrikli gezi bisiklet üreticilerinden biridir. Rayvolt ise benim var olan en güzel elektrikli gezi bisikletin üreticisi olduğunu düşünüyorum.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori Rayvolt Cruzer elektrikli bisiklet

Gezi bisikletleri, rahat bir şekilde binmek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, neredeyse tüm diğer elektrikli bisiklet türlerinden hem daha büyük hem de daha ağırdırlar. Bu, onları düşük hızlarda biraz daha az manevra kabiliyetine sahip hale getirebilir. Amacınız sahil yollarında dolaşmaksa, bir gezi bisikleti sizin için mükemmel bir tercih olacaktır.

Elektrikli Yol Bisikletleri

Elektrikli yol bisikletleri çok geniş bir kategoriye sahiptir. Hibritlerden yarışlara, eğlence ve hatta kum bisikletlerine kadar bir dizi farklı türü içerir. Çoğu, daha dar lastikler, daha öne eğimli bir geometri, daha dar koltuklar, süspansiyon eksikliği ve hafif tasarıma vurgu gibi bir dizi özelliği paylaşır.

Hedefiniz bir hobi olarak bisiklete binmekse ve çoğunlukla sokakta sürüyorsanız, elektrikli yol bisikleti mükemmel bir seçimdir. Bu bisikletler, en verimli pedal çevirme için tasarlanmıştır. Ve genellikle en hafif olanlarıdır. Genellikle herhangi bir destek olmadan kolayca sürülebilirler. İncelediğimiz Raleigh Redux gibi bisikletler bu kategoriye çok iyi uyuyor.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori Raleigh Redux

Bir e-bisikleti bir taşıma aracı olarak kullanmayı planlıyorsanız ve sürüş keyfi gerekli değilse, muhtemelen hibrit ve hatta cyclocross tarzı bisikletlere bakmak isteyeceksiniz. Bunlar genellikle biraz daha geniş lastiklere sahiptir. Tasarımları, sağlam arazi koşullarına daha çok uyum sağlar. Yamaha Wabash gibi kum bisikletler de bu kategoriye girer. Daha çok yol bisikleti gibi görünseler de, bir test sürüşünde öğrendiğimiz gibi, zorlu şehir içi gidiş gelişleri ve hatta oldukça iyi patika sürüşlerinin üstesinden gelebilirler.

GenZe 200 serisi e-bisikletler gibi bisikletler de işe gidip gelmek için optimize edilmiştir. Süspansiyon olmadan, pahalı bileşenleri kaldırabilir ve isteğe bağlı pedal çevirmeye devam etmek için, yeterli motor gücü ile birlikte uygun pedal çevirme biçimine izin veren sert iskelete yapısına daha fazla odaklanabilirler. Uzun bir iş gününden sonra, sadece pedal çevirmeden eve gitmek istediğinizde bu hoş olabilir.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Elektrikli Kargo Bisikletleri

Elektrikli kargo bisikletleri, e-bisiklet dünyasının minivanlarıdır.

Hoş değiller. Sportif değiller. Ama kesinlikle faydalıdırlar!

Elektrikli kargo bisikletleri, olabildiğince fazla yükü taşımak için tasarlanmışlardır. Bunu yapmak için birkaç farklı yöntem kullanırlar.

Yuba Supermarché gibi ön bisikletlerde ön kovalar veya kapalı bölmeler bulunur. En iyi taşıma kapasitesinden bazılarına sahiplerdir. Ancak ekstra uzatılmış bisikletler, özellikle sürüş esnasında biraz hantal olabilir.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Standart bisikletlere daha yakın bir boyutu korumak için bazı elektrikli kargo bisikletleri, arka tekerleğin her iki yanında bir ayak veya kargo platformu sağlamak için arkada gerilmiş bir çerçeve kullanır. Ayrıca raflar, çantalar ve çocuk taşıyıcılar gibi bir dizi farklı kargo aksesuarları da sunarlar. Tern GSD, şasiyi yönetilebilir bir boyuta küçültülmüş halde tutarken bir şekilde 181 kg kapasite sunmayı başaran bir kargo bisikletinin harika bir örneğidir.

Daha küçük kargo bisikletinin bir başka harika örneği de CERO One‘dır. Birini gözden geçirdik ve ön kargo bölmesi ve arka kargo sepetinin yanı sıra diğer birçok kargo aksesuarının süper kullanışlı bir elektrikli kargo bisikleti için yapıldığını gördük. Bir bisiklet ile kereste taşırken görmek için aşağıdaki videoyu izleyin!

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Elektrikli Katlanır Bisikletler

Elektrikli katlanır bisikletler, kolay taşınabilirlikleri nedeniyle en popüler kategorilerden biridir. Bu tür bisikletlerin ortasında ve gidon üzerinde bir katlama noktası vardır. Bu tür bisikletleri genellikle bir bavuldan daha büyük olmayan bir pakette bile taşıyabilirsiniz..

Bisikletinizi bir araba bagajına koymayı planlıyorsanız veya otobüste, trende taşımayı planlıyorsanız, o zaman bu tür bisikletler tam size göre bir tercih olacaktır.

Bu kategorinin dezavantajı, karşılaştırılabilir boyuttaki e-bisikletlerden genellikle daha ağır olmaları ve bazen daha düşük kaliteli parçalardan üretilmiş olmalarıdır. Katlanacak bir bisiklet tasarlamak, fiyatın çok fazla artmasını önlemek için taviz vermeniz gerektiği anlamına gelir ve bu verilen ödünler genellikle bisiklet bileşeni kalitesini düşürerek aşılır.

Favorilerimden biri, harika bir batarya ve motor kombinasyonunun yanı sıra hidrolik disk frenler de dahil olmak üzere diğer güzel bileşenlere sahip olan Oyama CX E8D II.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori Oyama CX E8D II

Elektrikli Kaslı Bisikletleri

Elektrikli kaslı bisikletler, mütevazı görüşüme göre, e-bisikletlerin en eğlenceli kategorilerinden biri. Yumuşak toprak, kum ve hatta karlı arazi koşullarında mükemmeldirler. Genellikle 4 inç veya daha büyük olan devasa lastikleri, elektrikli kaslı bisikletlerinin neredeyse her yüzeyde çok rahat bir şekilde yol almanızı sağlar.

Elbette caddelerde, kaldırımlarda veya bisiklet yollarında sürülebilirler. ancak aynı zamanda bir kaldırımdan atlama ve bir parkın tam ortasından aşağıya atlama yeteneği de sunarlar. Çoğunda süspansiyon sistemi yok. Sadece bazı modellerde süspansiyon sistemi var. Ancak bu kadar büyük lastiklerde süspansiyon o kadar önemli değildir. Kalın lastikler birçok tümsek ve çukurları darbeyi emer ve size pek hissettirmez.

Elektrikli kaslı bisikletleri eskiden bir elin parmağını geçmeyecek kadar az firma üretiyordu. Ancak şimdi rakip modeller sunan düzinelerce şirket var. Yakın zamanda RadRover‘ı inceledik ve düşük fiyat ile iyi performans arasında mükemmel bir karar olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Diğer Özel Elektrikli Bisikletler

Bunlar e-bisikletlerin azınlığını temsil etse de, başka eğlenceli stiller de var.

Elektrikli çift bisikletlerinde iki koltuk ve iki takım pedal bulunur. Pedal çevirmek için daha az çaba sarf etmek ve daha yakın bir yere gitmek için daha fazla çaba sarf etmek isteyen çiftler için mükemmeldir.

Elektrikli üç tekerlekli bisikletler, genel kullanım alanları engelli sürücüler içindir. yanı sıra standart iki tekerlekli bir bisikletin durduğu sırada kendilerini desteklemek için denge veya bacak gücünden yoksun olanlardır. Arkada iki tekerleği olan delta üç tekerlekli bisikletler çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Önde iki tekerleği olan kurbağa yavrusu üç tekerlekli bisikletler, daha yüksek hızlı dönüşlerde daha stabildir. Ancak aynı zamanda daha pahalıdır.

Elektrikli yaslanmalı bisikletler, sürücüyü daha rahat bir arka konuma getirir. Ve genellikle standart bir bisiklet koltuğu yerine bir sandalye kullanır. Standart ve üç tekerlekli çeşitlerde de vardır. Elektrikli yaslanmalı bisikletler çok eğlenceli olabilir ve daha fazla go-kart hissi verebilir. Bununla birlikte, diğer sürücülerin bu yere yakın bisikletleri görebilmesi için bir güvenlik bayrağı kullanılması önerilir.

Elektrikli Bisiklet Fiyatları

Hangi tarz elektrikli bisikletin sürüş ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar verdikten sonra, bir sonraki önemli nokta tabi ki fiyatı olacaktır.

Çoğu ürün gibi, e-bisikletler de düşük bütçe seviyesinden, yüksek bütçe seviyesine kadar çeşitli fiyat etiketlerine sahip.

İlginç bir şekilde, e-bisiklet fiyatında ki en büyük değişikliklerinden biri elektrikli bileşenler değil, bisiklet bileşenleridir. Çoğu e-bisiklet, orta sınıf fiyat seviyesine ulaşana kadar benzer elektrikli bileşenler kullanır. Bu noktada bisikletler daha iyi kalitede elektrik bileşenleri kullanmaya başlar. Yelpazenin alt ucunda, daha uygun fiyatlara genellikle elektroniklerin değil bisikletin kalitesinin düşürülmesiyle ulaşılabilir.

Şimdi bazı örnekleri inceleyelim. Tabi ki değineceğimiz modeller ülkemizde bulunmadığından yurt dışı baz alınarak değerlendirilmiştir. Fiyatlarını buna göre değerlendiriniz.

Düşük bütçeli elektrikli bisikletler (300-500 $)

Bu fiyat aralığımız da düşük bütçeli uygun fiyatlı e-bisikletler var. Bunlar 300-400 $ gibi düşük bir fiyattan başlıyor. Bunlar sadece Çin’den ithal gelen bisikletler.

Xiaomi, son zamanlarda e-bisiklet piyasasına giren büyük bir isim. Kendi iç pazarlarında 261 $ ve 375 $ ‘a mal olan ancak yerel olarak 400-500 $‘ a yaklaşan iki model ürettiler.

Amazon ayrıca işlevsel, pedalları olmayan ancak bisiklet şeklini koruyan bir dizi scooter tarzı e-bisiklete sahip. Bunlar normalde yaklaşık 399 dolara bulunabilir.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Pek çok insan bu e-bisikleti tek kullanımlık olarak adlandıracaktır. Çünkü bunlar kesinlikle kaliteli seçenekler değil. İsimsiz bisiklet parçaları ve genellikle sınırlı menzil sunan süper ucuz pil hücreleri kullanılıyorlar. Tabi fiyat performans değerlendirmesi yaparsak ödediğiniz kadarını alırsınız.

İyi bir model arıyorsanız ve biraz daha fazla harcama yapabiliyorsanız, bir sonraki bütçe e-bisikletler kategorisine geçmenizi tavsiye ederim.

Ekonomik Elektrikli Bisikletler (500-1000 $)

Bu bütçe düzeyinde ki e-bisiklet kategorisine geçtiğinizde, bileşen kalitesinde ve menzilinde bir artış görürsünüz. Bu kategorideki favorilerimden biri Swagtron EB-5. Yalnızca 499 $ ‘lık bu e-bisiklet neredeyse düşük bütçe kategorisinde. Ancak, avrupa da ki kullanıcı deneyimleri baz alındığında inanılmaz derecede dayanıklı olduğu belirtiliyor. Bu nedenle onu düşük bütçe yerine bu kategoride sınıflandırıyorum daha uygun buldum.

Swagtron EB-5, düşük maliyetli olduğu için makul bir güce ve menzile sahiptir. Ancak yalnızca bir pedal dişlisine sahip. Yani vites değiştirmeyi seviyorsanız, bu sizin için uygun bir bisiklet değil. Yine de çok düşük viteslidir, böylece tepelerde kolayca pedal çevirebilirsiniz. 16 km’nin üzerinde hız yapabiliyor. Pedal çevirme vites olmadan oldukça sizi zorlayacağı için elektrikli kullanmak isteyeceksiniz.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Ancheer, ekonomik bütçe bisikleti kategorisinde tam anlamıyla yer alan başka bir yaygın markadır. Birkaç tanesini inceledik ve temelde uygun bulduk. 600 $ veya 700 $ ‘lık bir e-bisiklet için çok fazlasını bekleyemezsiniz. Ancak sizi gitmeniz gereken yere götürürler ve ayakta kaldıkları sürece oldukça iyi performans gösterirler. Şasiler çok fazla güven vermiyor. Çünkü kullanılan bisiklet parçaları çokta kaliteli değil. Ancak fiyata baktığımızda oldukça iyi denebilir.

Bu bisikletlerin yıllarca kullanabileceğinizi düşünmeyin. Ancak onlarla ilgilenirseniz ve sınırları dahilinde kullanırsanız, ekonomik e-bisikletler dünyasında ayaklarınızı yerden kesmenin en kolay yolu olabilir.

Orta Sınıf Elektrikli Bisikletler (1.000-2.500 $)

Bu kategori, hem elektrikli hem de bisiklet bileşenlerinin büyük ölçüde birleştiği en güzel nokta. Bu bütçe düzeyindeki e-bisiklet konseptini denemek isteyenler için iyi olsa da, kararlı olan ve ikinci el araba fiyatlarını ödemeden iyi bir e-bisiklet isteyenler için iyi olabilir.

E-bisikletler 1.000 doları aştığında, frenler ve vites değiştiriciler gibi bileşenler Shimano ve Tektro gibi şirketler tarafından daha iyi modellere dönüşmeye başlıyor. Lastikler Kenda gibi tanınabilir isimlerle gelmeye başlıyor. Yelpazenin en üst noktasında, hidrolik disk frenleri ve diğer yüksek kaliteli bileşenleri görmeye bile başlayacaksınız.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Rad Power Bikes ve Blix Bikes gibi şirketler bu kategoride uzmanlaşmış markalardır. Makul fiyatlara uygun bileşenlere sahip kaliteli bisikletler sunmaktadır.

Bu bisikletler, iyi bir bisiklet bakımı ile aslında 3-5 yıl dayanabilir seviyedeler. Ancak bugünün lityum pil teknolojisinin bundan çok daha uzun süre dayanması pek olası değil bence.

Yüksek Bütçeli Elektrikli Bisikletler (2.500-5.000 $)

Bu oldukça geniş bir fiyat aralığı. Ve bir dizi etkeni var. 2.500 $ ‘a ulaştığınızda, artık herhangi bir gereksiz bileşen bulmanız olası değildir. Önceki kategorideki e-bisikletlerde bulunan giriş seviyesi marka adı bileşenlerinin aksine, vites değiştiriciler, frenler, iskelet yapısı ve süspansiyon gibi parçalar, bilindik markalardan oluşmaya başlıyor.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori Priority Embark

Bu kategorideki bir diğer önemli etken de, Bosch, Shimano, Brose, Yamaha ve Panasonic gibi büyük isimlerin ürettiği, orta tahrikli motorları görmeye başlayacak olmanızdır.

Bu kategorideki e-bisikletler, orta sınıf ve daha düşük bütçeli e-bisikletlerde bulunan motorlardan bir adım öndedir. Özellikle pedal çevirirken yardımcı olmak için elektrik gücünü kullanmaktan hoşlananlar için daha iyi performans sunarlar.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Daha önce incelediğimiz bazı önemli örnekler arasında Priority Embark, Yamaha Wabash, Raleigh Redux, Trek Super Commuter ve Cero One sayılabilir.

Bir e-bisikletin, bu aralıkta fiyatlandırılmasının mutlaka birinci sınıf kalitede olduğu anlamına gelmediğini belirtmek isterim. Bazı şirketler, bisikletlerinin edebileceğinden daha yüksek fiyatlar talep ediyor. Pedego bunun güzel bir örneği. Bisikletlerini 4.000-5.000 ABD doları aralığında satıyorlar. Ancak kalitesi bu fiyat aralığındaki diğer e-bisikletlerle karşılaştırılamaz. Pedego‘nun kalitesinde yanlış bir şey yok. BU parayı sadece bisiklete vermiyorsunuz. Şirketin, geniş bayi ağı, büyük servis dükkanları var. Yani anlayacağınız bisiklete ödediğiniz parayı aslında firmanın e-bisiklet imparatorluğunu yönetmesi için ödüyorsunuz.

Ultra Yüksek Bütçeli Elektrikli Bisikletler ($5,000-$10,000)

İşlerin biraz çıldırmaya başladığı yer burası. Bu seviyede, süper ileri teknoloji bisiklet bileşenlerinden bahsediyoruz. İlginçtir ki, birçok elektrikli bileşen 3.000 dolarlık bir e-bisiklette bulabileceğinizden çok daha iyi değil açıkçası.

Ancak 10.000 $ ‘lık Stromer ST5 gibi bisikletler, pahalı elektronik vites değiştiriciler ve bisikletin genel fiyatını yükselten diğer parçalar ile donatılmış.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Bu kategorideki e-bisikletler ile ilgileniyorsanız, meraklılar için tasarlanmış e-bisikletler göreceksiniz.

Elektrikli hız bisikletler doğrudan bu kategoriye girer. Geçen yıl Interbike‘da 2.000 $ Magnum Peak elektrikli dağ bisikletini 7.000 $ Haibike elektrikli bisikletler bu kategoride bulunan bir kaç model.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori

Ve bu kadar! İlk elektrikli bisikletinizi seçmek için, yapmak istediğiniz sürüş türünü ve ödemek istediğiniz fiyat seviyesini belirlemeniz gerekir.

Tabi ki bu belirtiğimiz modellerin bir çoğu ülkemizde yok. Yakın gelecekte hepsini görmek istiyoruz. Araba trafiği yerine, gelecekte umarım herkesin bir e-bisikleti olur. Ancak tekrar belirtmekte fayda var. Yukarı da yazdığımız fiyatlar avrupa ve abd fiyatları. Bizim TL cinsine çevirdiğimizde çoğu insanın alması belki de çok zor bir ihtimal. Ama biz iyi düşünelim. Bir gün bizde avrupa ülkeleri gibi bu tür ihtiyaçlarımız veya hobilerimize kolaylıkla ulaşabiliriz.

Elektrikli Bisiklet Rehberi 7 Kategori yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu