HaberlerGenelTesla

Tesla’nın Acil Frenleme Sistemi Yine Hayat Kurtardı

Tesla’nın Acil Frenleme Sistemi Yine Hayat Kurtardı

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir videoda, Tesla’nın otonom frenleme sistemi sayesinde tehlikeli bir kazayı nasıl önlediği görüntülendi.

John Anderson isimli Tesla elektrikli araba sahibinin, TeslaCam ile arabasından çektiği videoda; önündeki araç bir başka araca çarpıyor ve aniden duruyor. Tesla’nın otopilot sistemi bu durumu farkedip acil frenleme sistemini devreye sokuyor. Araç şoförden önce davranıp sert bir frenleme ve kıvrak bir manevra sayesinde çarpışmayı son anda önlüyor. O anları Tesla sahibi şöyle anlatıyor:

Önümdeki araç başka bir araca çarpıp aniden durdu. Ben fren yapmadan önce Tesla frenleme yapıp, kazaya karışmamızı önledi. Tesla’nın otopilot özelliği 2 araç öndeki kazayı bile tespit edebiliyor.

Tesla otomobiller için 2016 yılında Tesla tarafından yayınlanan 8.0 güncellemesinde radar sisteminde ciddi geliştirmeler yapıldı. Bu güncelleme otopilot donanımına sahip olan bütün Tesla araçlara dağıtılmıştı.

Tesla otomobiller bir kahin gibi iki araç ötesindeki trafiği ve potansiyel olabilecek tehlikeleri sezebiliyor. Tesla otomobillerde bu yetenekleri sağlayan çok verimli teknolojiler kullanılıyor. Aracın her yerinde ultrasonik sensörler, kameralar ve diğer sensörler bulunuyor. Ve bu sensörlerden gelen verilerin hepsini işleyen bir “süper bilgisayar” bulunuyor. Bu konu hakkında farklı detaylardan bahsettiğimiz Tesla makalemize göz atabilirsiniz.

Tesla’nın Acil Frenleme Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Tesla otomobillerde, Otopilot yardımcı sistemine ek olarak otomatik acil frenleme özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde Tesla arabalar yolda ilerlerken, yolun ilerisinde bir kaza olup olmadığını ve kazaya sebep olabilecek tehlikelerin var olup olmadığını kontrol ediyor. Böyle bir durum tespit etmesi durumunda kazayı önlemek, önlemesi mümkün değilse de kazayı hafifletmek amacıyla acil frenleme ve manevralar yapıyor.

Otonom sürüş nedir? başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

2019 Elektrikli Araba Fiyatları listemize göz atabilirsiniz.

Hibrit araba fiyatları için buraya göz atabilirsiniz.

Tesla’nın Acil Frenleme Sistemi Yine Hayat Kurtardı

Pinterest

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu