Yeni Elektrikli Audi Dakar Ralliside Mücadele Edecek

Yeni Elektrikli Audi Dakar Ralliside Mücadele Edecek

Quattro gibi modellerle Audi, bir zamanlar ralli yarışlarında baskın bir güçtü. Marka, 1980’lerde birçok Dünya Ralli Şampiyonası ile hakimiyetini pekiştirdi ve şimdi Audi, yeni bir modelle arazi motor sporlarına geri dönmek istiyor. Beş silindirli Quattro‘nun aksine, bu elektrikli motorlarla çalıştırılacak. Ancak 2021 Audi Q4 e-tron gibi tamamen elektrikli olmayacak.

Audi, yenilikçi bir prototip ile ilk kez 2022 Dakar Rallisi‘nde yarışacak. Prototip (aşağıda gösterildi), menzili genişletmek için bir enerji dönüştürücü ile eşleştirilmiş yüksek voltajlı bir bataryaya sahip bir elektrikli aktarma organı içerecek. Bu enerji dönüştürücü, Audi’nin TFSI motorlarından biridir. Ancak şirket tüm detayları belirtmedi. 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda Audi, bu yeni modelin temel alabileceği AI: Trail quattro off-roader‘ı tanıtmıştı.

Dakar Rallisi günler sürdüğü ve 9.300 millik bir alanı kapsadığı için, tamamen elektrikli bir arabanın rekabet edebilmesi mümkün değil. Bu nedenle Audi, elektrikli aktarma organları performansını ve pilleri yıllarca iyileştirmek için alternatif bir sürüş konseptine girecek. Audi, yarışın sonunda gelecekteki üretim modellerinin geliştirilmesine yardımcı olacak deneyim kazanacağını umuyor.

Bu, bir otomobil üreticisinin alternatif bir sürüş konseptiyle ilk kez Dakar‘a girmesi olacak. Ancak bu Audi‘nin motor sporlarında yaptığı ilk yenilik değil. Audi R18 e-tron Quattro, Le Mans 24 Hours yarışını kazanan ilk hibrit yarış otomobili oldu. Teaser görüntüsü bir tente ile kaplı. Ancak bu prototipin mevcut herhangi bir Audi modeline benzemeyeceğini söyleyebiliriz. Biraz e-tron DNA‘sı ile karıştırılmış devasa lastiklerin üzerinde duran kaldırılmış bir süper otomobile benziyor.

Yönetim Kurulu Başkanı, Teknik Geliştirme ve Ürün Hatları Yönetim Kurulu Üyesi Markus Duesmann, “Bugün, dört halkada ki elektromobilite artık geleceğin bir hayali değil, şimdinindir” diyor. “Bu nedenle, en zorlu koşullarla yüzleşerek elektrikli motor sporlarında bir sonraki adımı atıyoruz. Dakar Rallisinin sunduğu birçok teknik özgürlük, bu açıdan bizim için mükemmel bir test laboratuvarı sağlıyor.”

Audi Sport GmbH Genel Müdürü Julius Seebach, “Ek olarak, uluslararası motor sporlarında bizim için diğer olası faaliyet alanlarını da değerlendiriyoruz” diyor. “Bunu yaparken, şirketin gelecekteki stratejisi kadar müşterilerimizin isteklerini de göz önünde bulunduruyoruz. Bu açık bir şekilde elektrifikasyon ve karbonsuz mobiliteye odaklanıyor. Bu nedenle, yeni spor prototip kategorisi LMDh‘ye yoğun bir şekilde girmeye hazırlanıyoruz. Daytona 24 Hours ve Le Mans 24 Hours gibi önemli yarışlar katılacağız. takipcilerimize için en önemli mesaj, motor sporlarında Audi ile önemli bir rol oynamaya devam edeceğidir. “

Pinterest
Exit mobile version