Mercedes Benz GLC F-CELL: Hidrojenle Çalışan Hybrid Araba

Mercedes Benz GLC F-CELL Hidrojenle Çalışan Hybrid Araba

Mercedes Benz GLC F-CELL

Mercedes-Benz, Dünya’da bir ilke imza attı. Hidrojen yakıt hücresi ve plug-in hybrid teknolojisine sahip dünyanın ilk elektrikli arabası olarak adlandırılan Mercedes-Benz GLC F-CELL teslimatlarına başladı.

Daimler, 30 yıldan fazladır hidrojen yakıt hücresi geliştirmelerine yaptığı AR-GE çalışmalarını şu an da elektrikli ve plug-in hybrid‘lere kaydırdığı net bir şekilde görünmekte. GLC F-CELL‘in de pilot bir proje olduğunu düşünmekteyiz.

GLC F-CELL, sadece Almanya’nın hidrojen dolum istasyonu ile donatılmış büyük şehirlerinde satışa sunulacak. Az sayıda üretilecek olan GLC F-CELL, sadece seçilmiş müşterilere tam hizmet kiralama şeklinde teslim edilecek. Henüz geliştirme aşamasında olan bu teknolojinin beta testleri gibi olacak. Bu kiralama biçiminde araç tam kapsamlı garanti paketi ile tüm bakım ve onarımları içerecektir.

2019 ilkbaharından itibaren müşterilere sunulacak ve Almanya genelinde 7 GLC F-CELL Mercedes-Benz kiralama merkezlerinden Premium Araç Kiralama hizmeti ile hem kısa hem de uzun süreli kiralamalar için mevcut olacak

Mercedes-Benz GLC F-CELL Teknik Özellikleri

Batarya Menzili: 51 km
Pil Kapasitesi: 13.5 kWh (9.3 kWh kullanılabilir)
Hidrojen ve Hibrit Menzili: 478 km
Hidrojen tüketimi: Yaklaşık 1 kg / 100 km
Hidrojen Tank Kapasitesi: 4.4 kg (700 bar tank)
155 kW (211 beygir) ve 365 Nm Elektrik Motoru
Son Hızı: 160 km/h
7.4 kW Şarj İstasyonlarında %90 dolum Süresi: 1.5 Saat

Dünya’da Tek!

Mercedes Benz GLC F-CELL


Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz, GLC F-CELL ile emisyonsuz sürüş için adeta bir kilometre taşı oluşturuyor. Mercedes-Benz GLC F-CELL, hidrojen yakıt hücreli ve plug-in hibrit teknolojisini kullananan şarj edilebilir bataryayı bir arada sunarak dünya çapında benzersiz olmakta.

Mercedes-Benz GLC F-CELL, elektriğin yanı sıra saf hidrojenlede çalışabilen benzersiz bir plug-in hibrittir. Hidrojen ve bataryanın sunduğu uzun menzil ve kısa yakıt ikmali sayesinde GLC F-CELL günlük kullanım için ideal bir araçtır. Araç tabanında iki adet karbon fiber ile kaplı 4.4 kg’lık hidrojen tankı bulunmaktadır. Dünya çapında standartlaşmış 700 barlık tank teknolojisi ile hidrojen dolumu sadece 3 dakikada yapılabilir(içten yanmalı motorlu araçlarda olduğu gibi). 100 km’de yaklaşık 1 kg hidrojen tüketimi ile 430 km saf hidrojen menziline sahip. Tam şarjlı bataryalar ile bu menzile 51 km daha eklenebilmekte. Ayrıca elektrik motorunun 155 kW’lık gücü araca dinamiklik katmakta. Ayrıca araçta ECO, KONFOR VE SPOR modları da bulunmakta.

GLC F-CELL’in dört çalışma modu bulunmakta;

HYBRID: Araç hem elektrik motorlarını hem de hidrojeni kullandığı moddur. Kontrol ünitesi ile batarya ve hidrojen arasında verimliliğe göre geçiş yapılır.

F-CELL: Sadece hidrojen tüketilir. Uzun mesafeli sürüşler için uygundur.

Batarya: Sadece elektrik motorları ile çalışır. Kısa mesafeli sürüşler için uygundur.

Şarj: Öncelik bataryaların şarj edilmesindedir.

Tüm bu sürüş modlarında, hareket veya frenleme esnasında bataryaları doldurmak için enerji geri kazanım fonksiyonuna sahiptir.

Pinterest
Exit mobile version