Elektrikli Araba Nedir? Nasıl Çalışır?

Elektrikli arabalar içten yanmalı (ICE) bir motor yerine sadece elektrikle çalışırlar. Elektrik motorunun çalışma gücünü, sürücünün gaz pedalına basma oranına göre ayarlayan bir kontrolcü (potansiyometre) mevcuttur. Bu kontrolcü sayesinde elektrik motoruna aktarılacak güç miktarı ayarlanır. Elektrikli arabalar (elektrikli otomobil, elektrikli araç, EV olarak da bilinir), tabanında bulunan şarj edilebilir pillerde depolanan elektrik enerjisini kullanırlar. Elektrikli arabalar ev elektriği ile şarj edilebilirler.

Elektrikli Araba Avantajları

Elektrikli ve Hibrit Otomobiller Arasındaki Farklar

Elektrikli otomobiller sadece elektrikle çalışırlar. Hybrid (hibrit otomobil, hibrit araç, hibrid olarak da bilinir), arabalarda ise bu durum biraz farklıdır. Hybrid arabalarda içten yanmalı (benzinli, dizel, hidrojenle çalışan vb.) bir motor mevcuttur ayrıca batarya ile birlikte elektrik motoru da bulunur. (Hybrid araba nasıl çalışır? isimli makalemize göz atabilirsiniz).

Elektrikli Arabalar Neden Yaygın Değil?

İlk üretilen elektrikli araçların şarj etme sürelerinin uzun olması, şarj etmeden gidebileceğiniz mesafenin kısıtlı olması, üretiminin zor olması gibi bazı sorunlar dolayısıyla, elektrikli araçlar fazla yaygınlaşamamıştı. Artık bunlar eskide kaldı. Büyük otomobil üreticileri yeni tanıttıkları elektrikli araba modellerinde bu sorunların üstesinden geldiler ve artık batarya teknolojileri geliştikçe enerji depolama kapasiteleri yükseldi ve zamanla maliyetleri de düşmeye başladı. Hızlı şarj istasyonları kurulmaya başladı, çok kısa sürelerde elektrikli araçlar hızla şarj edilip yoluna devam edebiliyorlar.

Elektrikli otomobil avantajları

Elektrikli Arabalara Rutin Bakım Yapılıyor mu?

Elektrikli otomobillerin yağ değişimi ve rutin kontrolleri gibi ihtiyaçları neredeyse hiç yoktur.

Elektrikli Otomobillerin Avantajları

– Elektrikli arabalarda içten yanmalı motor (ICE) olmadığı için egzoz emisyonu üretmezler.
– İçten yanmalı yerine sadece elektrikle çalıştığı için benzine olan bağımlılığınız tamamen biter. Bu sayede elektrikli arabalar hem çevre dostudur hem de ekonomik bir sürüş sağlar.
– Benzin istasyonlarına gitmenize gerek kalmadan arabanızı ev elektriği ile saatler içerisinde şarj edersiniz ve şarj maliyeti çok ucuzdur.
– Elektrikli araba motorları bütün gücünü sıfır devirde bile üretebilirler ve çok hızlı kalkış yapmanızı sağlarlar (bknz: https://youtu.be/tImGLs145F4).
– Aşırı sessiz çalışırlar.

Daha fazlası için: Elektrikli arabaların avantajları, Neden elektrikli araba tercih etmeliyiz?

Pinterest
Exit mobile version